– Pracownicy ZUS będą służyć kompleksowym wsparciem i pomocą w rozpoczęciu wypisywania przez medyków elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). Założą lekarzom profile na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (profil jest potrzebny do obsługi e-ZLA) i przeprowadzą szkolenia – także przystanowiskowe, w których lekarz przećwiczy wystawienie zwolnienia pod okiem i przy wsparciu specjalisty. Będzie można nauczyć się zarówno wystawienia e-ZLA jak i anulowania dokumentu. Pomożemy także w uzyskaniu certyfikatu z ZUS, który jest prostą, intuicyjną, a do tego darmową formą podpisywania dokumentu, zastępuje on tradycyjny podpis i pieczątkę – informuje Piotr Olewiński, rzecznik regionalny ZUS województwa mazowieckiego.
Dodaje, że warto wziąć ze sobą urządzenie, na którym lekarz będzie wystawiać zwolnienie np. laptop, tablet, dzięki temu na miejscu będzie można skonfigurować w nim certyfikat ZUS. Jeżeli lekarz będzie wystawiać e-ZLA na komputerze stacjonarnym, to należy zabrać ze sobą pamięć USB, na którym zostanie zapisany certyfikat.
Od 2 maja w ZUS można skorzystać z porady doradców do spraw e-zwolnień. Wystarczy udać się do placówki i wybrać w biletomacie przycisk „doradca ds. e-ZLA”.
Olewiński informuje, że zgodnie z obecnymi przepisami tradycyjne zwolnienia lekarskie mają być wycofane z obiegu 1 lipca, ale Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podjęło decyzję o przesunięciu terminu wdrożenia e-zwolnień na 1 grudnia. Trwają prace nad zmianą przepisów.
– Jednak biorąc pod uwagę fakt, że w trwającym obecnie okresie przejściowym lekarze mogą wystawiać zarówno tradycyjne, jak i elektroniczne zwolnienia, korzystnie jest już teraz wdrożyć się w nowe rozwiązanie. Jest ono prostsze i stanowi usprawnienie czynności związanych z wystawianiem zaświadczeń. W kwietniu w województwie mazowieckim ponad 31 proc. zwolnień miało już postać elektroniczną. W Polsce – ok. 25 proc. – podkreśla rzecznik.
Do wprowadzenia zwolnień elektronicznych muszą się przygotować szpitale i przychodnie.
– Po stronie szpitala leży zapewnienie lekarzowi dostępu do komputera i internetu tak, aby mógł się zalogować na PUE ZUS. Część lekarzy w szpitalu już w tego korzysta, nie wszyscy, część jest jeszcze szkolona. Te szkolenia odbywają się z inicjatywy ZUS – mówi Elżbieta Cieślak, rzeczniczka Radomskiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. Jak zaznacza, z komputerami szpital nie będzie miał problemów, bo w ramach dużego projektu unijnego dostał fundusze na informatyzację.
Wszystkie komentarze