– W porównaniu z poprzednim całkowitym zaćmieniem Księżyca, które miało miejsce trzy lata temu w godzinach mało korzystnych do jego obserwacji, nadchodzące zaćmienie będzie miało swój przebieg w dogodnym dla większości terminie, czyli w piątek tuż po zachodzie Słońca – piszą na Facebooku pracownicy astrobazy.
Najdłuższe zaćmienie Księżyca w tym wieku
Zaćmienie częściowe rozpocznie się o godz. 20.24, zaćmienie całkowite – o 21.30. Maksymalna faza zaćmienia całkowitego przypadnie na godz. 22.22. Koniec zaćmienia całkowitego będzie o 23.14 a częściowego 20 minut po północy.
Wkrótce po zaćmieniu na niebie rozpocznie się wielka opozycja Marsa. Czerwona planeta znajdzie się w odległość 57,6 milionów kilometrów od Ziemi, najbliżej od 2003 roku. Już niewielki teleskop ukaże wiele szczegółów, m.in. czapę polarną i charakterystyczne pociemnienia na tarczy planety. Większe teleskopy pozwolą na obserwowanie burz pyłowych i ruchu planety wokół własnej osi. Następna wielka opozycja Marsa będzie dopiero w 2035 roku.
Dodatkowo Mars znajdzie się stosunkowo blisko Księżyca, co powoduje, że na nocnym niebie obejrzymy jednocześnie koniunkcję tych obiektów.
Astrobaza otwarta dla wszystkich
Astrobaza zaprasza radomian do wspólnego oglądania tych zjawisk. Będzie otwarta od godz. 21 do godz. 1. Nie ma zapisów, przyjść może każdy.
Jeśli ktoś woli samodzielnie oglądać te niecodzienne zjawiska, powinien wybrać nieoświetlone południowo-wschodnie części miasta.
Wszystkie komentarze