W poniedziałek radni przyjęli projekt uchwały o wprowadzeniu Karty Rodziny Osoby z Niepełnosprawnością. Dokument da ulgi. Kto będzie mógł z niego korzystać?
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W poniedziałek radni jednogłośnie poparli projekt uchwały wprowadzający Kartę N. Zawartość dokumentu była konsultowana z organizacjami pozarządowymi zajmującymi się osobami z niepełnosprawnością, a także z rodzicami niepełnosprawnych dzieci. To oni, gdy już wszystko było gotowe, poprosili jeszcze o zmianę nazwy. Początkowo miała być to Karta Rodziny z Osobą Niepełnosprawną.

Teraz w urzędzie przygotowywany jest regulamin, choć jak zaznacza wiceprezydent Jerzy Zawodnik, jest on już praktycznie gotowy.

– Myślę, że w ciągu dwóch tygodni rozpoczniemy przyjmowanie wniosków – mówi wiceprezydent.

Z przyjętej uchwały wynika, że o kartę będą mogli ubiegać się rodzice lub opiekunowie dzieci niepełnosprawnych do lat 16, które mają aktualne orzeczenie o niepełnosprawności. Drugą grupą są osoby niepełnosprawne powyżej 16. roku życia, które mają aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem na konieczność stałej lub długoterminowej opieki, pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji albo ze wskazaniem na konieczność stałego współudziału „na co dzień” opiekuna tej osoby w procesie jej leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Rodziną są osoby spokrewnione i niespokrewnione, które faktycznie mieszkają i prowadzą wspólne gospodarstwo domowe z osobą z niepełnosprawnością, a także rodzinne domy dziecka, rodzinne placówki opiekuńczo-wychowawcze. Nie będzie żadnego kryterium dochodowego. Warunkiem jest to, że osoba niepełnosprawna musi mieszkać w Radomiu.

Karta będzie wydawana na okres obowiązywania posiadanego przez osobę niepełnosprawną orzeczenia o niepełnosprawności.

Jak już pisaliśmy, elementem karty będzie katalog zniżek, z których będą mogli korzystać niepełnosprawni i ich bliscy. Wiadomo już, że będą to m.in. bezpłatne przejazdy autobusami miejskimi czy 80-procentowe zniżki na miejskie baseny, korty tenisowe i imprezy organizowane przez MOSiR. Tańszy będzie też wstęp na miejskie imprezy kulturalne, np. bilet do teatru o 30 proc., a bilet na koncert Radomskiej Orkiestry Kameralnej – o 20 proc. Miejska Biblioteka Publiczna nie naliczy opłaty za wydanie karty bibliotecznej.

Katalog jest otwarty, miasto informuje, że cały czas zgłaszają się firmy i sklepy prywatne, które chcą udzielać zniżek posiadaczom Karty w sklepach, punktach usługowych czy placówkach prowadzących rehabilitację.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    juq2dZQ4FboF9+l7zgssaEiwfggoPavKUgf/n3rRBFg=