To właśnie poseł Mordak wystąpił do prezydenta w imieniu mieszkańców Ustronia z petycją o wyznaczenie bezpiecznych przejść dla pieszych przez ulicę Gagarina. Jak pisze, bezpieczne, wyniesione przejścia dla pieszych powinny powstać naprzeciwko klatek nr 1, 6 i 11 bloku przy ul. Gagarina 3/5/7 oraz przy schodach przy ul. Gagarina 4. „Po likwidacji kładki dla pieszych przy ul. Gagarina 3/5/7, zabrakło bezpiecznych miejsc przekraczania dość ruchliwej w tej części miasta jezdni. Mieszkańcy przechodzą tamtędy do szkoły, sklepów, apteki, do przychodni czy na fitness, jest to przede wszystkim ich droga do domu. W związku z powyższym prace przy utworzeniu bezpiecznych, wyniesionych przejść dla pieszych należy rozpocząć bez zbędnej zwłoki” – pisze w petycji poseł Robert Mordak.
Na petycję odpowiedział Miejski Zarząd Dróg o Komunikacji, który stwierdził, że budowa wyniesionych przejść dla pieszych przez ulicę Gagarina jest niemożliwa bez całościowej jej przebudowy. Bowiem ulica Gagarina biegnie w zagłębieniu, bloki przy niej stojące wybudowano na skarpach. Zgodnie z ówczesną koncepcją projektanta osiedla, komunikacja pomiędzy poszczególnymi skarpami odbywała się po kładkach dla pieszych wybudowanych nad ulicą. Jednak ze względu na zły stan techniczny, kładki rozebrano. Ale w zamian nie można zrobić przejść dla pieszych na poziomie jezdni, bowiem te należy lokalizować w miejscach zapewniających wzajemną widoczność pieszych i kierujących pojazdami. Nie należy wyznaczać przejść w miejscach zasłoniętych przez budynki, zieleń i inne obiekty znajdujące się przy drodze, a wskazane w petycji lokalizacje nie zapewniają stosownego bezpieczeństwa pieszym.
Bo wzdłuż całego bloku na poziomie jezdni spółdzielnia zorganizowała parking dla mieszkańców, który „w sposób niedopuszczalny” ogranicza wzajemną widoczność. „Wyznaczenie wnioskowanych przejść dla pieszych wymagałoby regulacji przebiegu chodników po obu stronach przedmiotowej ulicy, zmiany usytuowania istniejącej zatoki postojowej oraz innych obiektów położonych na terenie przyległym do pasa drogowego. Opisane działania związane są z przebudową ulicy Gagarina, która wymagałaby opracowania dokumentacji projektowej, a następnie rezerwacji środków finansowych w budżecie Gminy Miasta Radomia na realizację zadania” – pisze MZDiK i dodaje, że na razie miasto takich przygotowań nie prowadzi, a dodatkową przeszkodą jest fakt, że choć ulica jest gminna, to skarpy są własnością spółdzielni. Jak więc mają przechodzić piesi przez ulicę Gagarina? Jak wynika z odpowiedzi MZDiK najlepiej obchodząc ulice dookoła, bo, jak przypomina zarząd, wkraczanie na jezdnię spomiędzy zaparkowanych przy ulicy samochodów jest niedozwolone.
Wszystkie komentarze
Art. 13
2. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.
W związku z tym, że ulica ma 700 m, występują na niej 3 przejścia w tym dwa w obrębie skrzyżowań to przechodzić można praktycznie wszędzie. Oczywiście z zachowaniem ostrożności i ustępowania pierwszeństwa pojazdom.