W PSZOK za darmo przyjmują odpady z naszych gospodarstw domowych, a więc tworzywa sztuczne, papier, tekturę, szkło, opakowania (kartony po mleku i sokach), stare meble, wykładziny, dywany, nieuszkodzoną ceramikę sanitarną, sprzęt rtv i agd, złom, odpady zielone, odpady budowlane z remontów, które prowadzimy we własnym zakresie, popiół i żużel, opony, chemikalia i przeterminowane leki.
Teraz mamy jeden PSZOK – prowadzi go Radkom przy ul. Witosa 96, możemy tam zawieźć odpady od poniedziałku do piątku w godz. 10-18 oraz w soboty 9-18. Od wprowadzenia tzw. podatku śmieciowego, czyli połowy 2013 roku magistrat zapowiadał, że będzie drugi PSZOK, dla mieszkańców południowej części Radomia. Ustalono lokalizację – przy ul. Wjazdowej na działce miejskiej, na której był parking, sąsiadującej z bazą MPK. Brakowało jednak pieniędzy na urządzenie takiego punktu.
Miasto złożyło projekt unijny i właśnie dostało dofinansowanie. Wartość projektu to przeszło 3 mln 149 tys. zł, dofinansowanie z UE 2 mln 150 tys. Prezydent powołał komisję, która przygotuje warunki przetargu. Będzie to inwestycja dwuletnia, na ten rok prezydent zarezerwował 650 tys. zł.
Jak tłumaczy Eugeniusz Kaczmarek, dyrektor wydziału inwestycji w urzędzie miejskim, PSZOK będzie wykonywany w systemie Zaprojektuj i zbuduj. Okazuje się, że gmina nie ma dokumentacji projektowej, wydział ochrony środowiska zlecił tylko opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego. – Wykonawca, który wygra to postępowanie przetargowe, najpierw będzie musiał przygotować w oparciu o ten program dokumentację projektową, uzyskać pozwolenie na budowę i dopiero przystąpić do realizacji. Dlatego zakładamy tu cykl dwuletni – słyszymy od Kaczmarka.
Wszystkie komentarze