Wykonawca rewitalizacji i przebudowy budynku ratusza kończy już prace przy elewacji głównego budynku. Ściany zyskały nowy kolor, całość będzie podświetlona
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Zrobiliśmy pierwsze próby iluminacji. Ratusz wygląda bardzo ładnie – mówi Paweł Siewierski, kierownik kontraktu z ramienia firmy Betonox Construction. Potwierdza, że elewacja głównego budynku ratusza jest już w 100 procentach gotowa. Zostały jedynie ostatnie rusztowania przy wieży ratuszowej. Na wieży pozostanie herb, zegar ratuszowy przejdzie renowację, a z dachu wieży znikną anteny telefonii komórkowej.

– Elewacja została pomalowana farbą. Wybraliśmy jaśniejszy kolor, niż zakładał to projekt, oczywiście w uzgodnieniu z konserwatorem i władzami miasta. Wydawało nam się, i chyba słusznie, że ciemniejsza barwa będzie źle wyglądała. Zresztą z naszych doświadczeń z pracy przy zabytkowych obiektach wynika, że generalnie budynki tego typu jak ratusz w ogóle nie były malowane, pozostawały w naturalnych kolorach – mówi Paweł Siewierski.

Wciąż trwają intensywne prace wewnątrz przy układaniu instalacji i wykańczaniu wnętrz. Jak już pisaliśmy, ekipa budowlana przywróciła w budynku oryginalne podcienia, które w latach 50. XX wieku zostały zamurowane i zamontowano tam okna. Teraz będzie tam główne wejście do sali obrad rady miejskiej, do drzwi będzie się docierać pod podcieniami i po kilku stopniach. Wcześniej ekipa wymieniła konstrukcję dachu i wszystkie okna. Wzmocniono też fundamenty ratusza, położono izolację przeciwwilgociową.

Budynek ratusza wybudowano w połowie XIX wieku według projektu Henryka Marconiego. Po II wojnie światowej był siedzibą władz miejskich, w 1958 r. przekazano go archiwum. W 2013 r. Archiwum Państwowe, po wybudowaniu budynku przy ul. Wernera, opuściło ratusz. Od tamtej pory budynek stoi pusty.

Jak zaznacza Paweł Siewierski, o ile prace w ratuszu zbliżają się do końca, o tyle ekipa ma wciąż jeszcze dużo do zrobienia przy oficynie.

– Okazało się, że budynek się pochyla, trzeba było zrobić wzmocnienie ścian. Wzmocnienia wymagał też łuk bramy prowadzącej na podwórze – mówi Paweł Siewierski.

Jak pisaliśmy, rewitalizacja ratusza ma kosztować 10,5 mln zł. Prace prowadzi firma Betonox Construction z Sopotu. Po rewitalizacji w ratuszu będą m.in. biuro rady miejskiej, wydział obsługi radomskiej strefy gospodarczej oraz filia biura obsługi mieszkańca. Do ratusza przeniesie się także Związek Harcerstwa Polskiego, który obecnie korzysta z pomieszczeń w Młodzieżowym Domu Kultury.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    No to teraz na całym Rynku do ucywilizowania zostanie tylko prywatna kamienica Rwańska 1 z pozostałościami zegara słonecznego, podparta stemplami przed zawaleniem od kilkunastu lat. I teren za tą kamienicą od strony ul. Grodzkiej. Może warto by aby Miasto jakoś wpłynęło na właścicieli aby zbyć kamienicę lub wspomogło ich w rewitalizacji? Ktoś myślał o tym?
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    A tablica na ścianie ratusza mówiąca o wielu wiekach robotniczego Radomia zostaje?
    @RJWM
    Zostaje.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0