Targi to dla wielu młodych ludzi, którzy chcą kontynuować naukę po szkole średniej, wyspecjalizować się i znaleźć swoją drogę, pierwszy kontakt z przyszłą uczelnią. W jednym miejscu mają możliwość zapoznać się z ofertami największych uczelni w kraju i zobaczyć, jakie wymagania muszą spełnić podczas rekrutacji.
Na tegorocznych targach pojawi się 25 uczelni, ale nie tylko. Jeśli ktoś planuje wybrać studia za granicą, bądź myśli o karierze w służbach mundurowych – też będzie mógł zapoznać się z ich ofertą. W trakcie targów będą także wykłady doradców zawodowych i specjalistów z dziedziny doradztwa personalnego.
Impreza z kameralnej urosła do rangi ogólnopolskiej. Od 16 lat organizuje ją Tomasz Magnowski, koordynator targów i nauczyciel przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Radomiu.
– Jest to event, na którym pojawią się przyszli maturzyści z regionu radomskiego. Będzie to okazja, by zaprezentować im ofertę uczelni o renomie ogólnopolskiej. W ubiegłych latach były to wybrane uniwersytety, politechniki i szkoły wyższe z Warszawy, Łodzi, Lublina, Kielc, Wrocławia i Gdyni. Ze względu na stałe zainteresowanie uczelniami pozatechnicznymi imprezę dostosowaliśmy do potrzeb maturzystów z klas licealnych ze szkół subregionu radomskiego. Pełna informacja o uczelni zgromadzona w jednym miejscu i czasie pozwala młodym ludziom wybrać odpowiednią szkołę wyższą oraz sprecyzować kierunek dalszego kształcenia. Impreza wspierana jest przez Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Radomiu – mówi Tomasz Magnowski.
Jakie uczelnie pojawią się na targach?
W 2019 roku swój udział zapowiedziało 25 szkół, w tym pięć z Radomia: Wyższa Szkoła Handlowa w Radomiu, Wyższa Inżynierska Szkoła Bezpieczeństwa i Organizacji Pracy w Radomiu, Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna w Radomiu, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Radomiu oraz TEB Edukacja. Największa państwowa uczelnia w Radomiu i regionie – Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu – nie będzie obecny na targach, tak jak w roku ubiegłym.
Tych, którzy wybierają się na studia poza domem, czekają oferty edukacyjne szkół z całego regionu. Najwięcej uczelni przyjedzie do nas ze stolicy: Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie, Społeczna Akademia Nauk w Warszawie, Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie, Uczelnia Łazarskiego, Akademia Sztuki Wojennej, Warszawska Wyższa Szkoła Humanistyczna, Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Tradycyjnie nie zabraknie także lubelskich uczelni, pojawią się: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Politechnika Lubelska. Z Kielc wystawiać się będą: Politechnika Świętokrzyska, Wyższa Szkoła Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach, Społeczna Akademia Nauk w Kielcach. Z Łodzi – Uniwersytet Łódzki, z Poznania – Wyższa Szkoła Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu, z Krakowa – Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie. Nie zabraknie także oferty Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie.
Poza szkołami wyższymi swoje stoiska specjalne będą miały także radomskie instytucje i firmy: Wojewódzki Urząd Pracy Filia w Radomiu, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 3, Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Radomiu, Sekcja ds. Doboru WKiSzk. Komendy Wojewódzkiej Policji, WKU Radom, Państwowa Straż Pożarna, PEKAO S.A oraz Fundacja eLab zajmująca się pomocą dla absolwentów chcących studiować za granicą. Będzie także stanowisko z testami kariery dla maturzystów.
Jak rozmawiać z pracodawcą?
Oprócz tego na maturzystów czekają wykłady doradców zawodowych i specjalistów z dziedziny doradztwa personalnego: Moniki Frąckowiak – „Na rozstaju dróg – Moc Decyzji” (sala nr 1, godz. 8.30, 9.30), Mileny Kruszelnickiej – „Wizerunek analogowy (nie tylko dla kobiet)” (sala nr 1, godz. 10.30, 11.30), Moniki Mazur-Mitrowskiej – „Rozmowa z pracodawcą. Zasady Autoprezentacji” (sala nr 1, godz. 12.30), Sylwii Wesołowskiej – „Sztuka wywierania wpływu” (sala nr 2, godz. 9, 10) oraz Marty Rzadkowskiej – „Dwa kroki do przodu... – na nowej drodze życia” (sala nr 2, godz. 11, 12).
Klasy maturalne chętne do udziału w wykładach są proszone o zgłaszanie się do Doroty Sadłowskiej (tel.: 607 654 719), a listy klas po przyjęciu rezerwacji przesłać e-mailem na adres: tomasz.magnowski@zst.radom.pl.
Wystawcy przygotowują dla młodzieży nie tylko samą ofertę studiów, ale i atrakcyjne i ciekawe stanowiska, gadżety, konkursy. Jak co roku organizatorzy będą także przyznawać nagrody za najciekawsze stoisko z Radomia i spoza Radomia.
Honorowy patronat objęli: Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Prezydent Miasta Radomia, Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych RP. Patronat medialny nad targami – „Gazeta Wyborcza”.
XVI Ogólnopolskie Targi Szkół Wyższych odbędą się 12 marca, we wtorek w godz. 8.30–14 w Strefie G2, przy ul. Przemysłowej 20. Oficjalne otwarcie o godz. 9. Wstęp wolny.
Wszystkie komentarze