Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa ma bardzo niskie zapasy niemal wszystkich grup krwi. Krwiodawcy mogą podzielić się tym bezcennym lekiem m.in. w ambulansie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Najgorsza jest sytuacja z grupami minusowymi. Stan trzech z nich centrum ocenia na bardzo niski, a A Rh(-) na niski. Pacjentom z grupami „minusowymi” nie można przetoczyć krwi Rh(+). Niewielkie są też zapasy krwi 0 Rh(+), A Rh(+) i B Rh(+). Duże zapasy krwi grupy AB Rh(+) niestety nie wystarczą, by pokryć braki w innych grupach, bo krew AB Rh(+) można przetoczyć tylko biorcom z dokładnie tą grupą. Idealnymi dawcami są osoby z grupą krwi 0. Te z Rh(+) mogą przekazać krew wszystkim osobom z dodatnim Rh. Te z Rh(-) – wszystkim bez wyjątku.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa mieści się przy ul. Limanowskiego 42. Krew można oddawać w poniedziałki i środy w godz. 7-14, we wtorki w godz. 7-18 oraz w czwartki i piątki w godz. 7-13.30.

Krew można oddać też w ambulansie. W niedzielę w godz. 8.45-14.30 krwiobus zaparkuje przed parafią św. Józefa w Kuczkach-Kolonii, a pracownicy centrum będą też czekać na krwiodawców w parafii św. Faustyny w Groszowicach (w godz.8.45-14) oraz przed Urzędem Gminy w Mirowie Starym (w godz. 14-18).

Krew może oddać każdy w wieku od 18 do 65 lat, kto czuje się zdrowy i waży co najmniej 50 kg. Przed pobraniem warto zjeść lekkie śniadanie. Trzeba zabrać ze sobą dokument tożsamości. O tym, czy danego dnia możemy oddać krew, zdecyduje lekarz po badaniu i analizie ankiety medycznej.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    89bq9/PFWIw4/WPRXe5V8fh1FctVGuWEe32mAuiM/5A=