Realizacja pilotażowego programu teleopieki ma potrwać dwa lata. W tym czasie seniorzy objęci programem zostaną wyposażeni w opaskę lub brelok z tzw. przyciskiem życia – który w razie jakiegokolwiek zagrożenia (np. upadku, nagłego pogorszenie stanu zdrowia, pożaru) po naciśnięciu powoduje automatyczne uruchomienie połączenia w trybie głośnomówiącym z centrum alarmowym.
- Operator z centrum zdecyduje o tym, jaki rodzaj interwencji zastosować: kontakt z rodziną, kontakt z lekarzem. To nie tylko ułatwia szybkie i właściwe udzielenie fachowej pomocy, ale też oszczędza czas, który jest niezwykle istotny w nagłych sytuacjach zagrożenia życia. To również ważne z punktu poprawy jakości życia osób starszych. Teleopieka ułatwia osobom starszym samodzielne prowadzenie życia we własnym domu, przy jednoczesnym zadbaniu o ich bezpieczeństwo - wyjaśnia Hanna Maliszewska, rzecznik prasowy Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej. Jak dodaje, z budżetu województwa przeznaczono na ten program 240 173 zł.
- Jego realizacja będzie odbywać się w wybranych gminach na Mazowszu. Samorządy, które zgłosiły się do programu, otrzymają dotację na wprowadzenie teleopieki u siebie. Dotacja może dotyczyć zakupu urządzeń niezbędnych do teleopieki, np. opasek, jak i opłaty dostępowej/abonamentowej związanej z realizacją usług teleopiekuńczych. Finansowanie ze strony samorządu województwa przewidziane jest na ten rok. W 2021 r. gminy przejmują już dalsze utrzymanie programu - mówi Maliszewska. Jak ujawnia, Radom jest na liście gmin, które wnioskowały o udział w programie i którym przyznano dotację.
Uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej gminom w województwie mazowieckim w formie dotacji celowej z przeznaczeniem na realizację zadań własnych tych gmin związanych z organizowaniem i świadczeniem usług opiekuńczych w formie teleopieki w 2020 r. radni województwa mazowieckiego podjęli w grudniu 2019 r. Jeszcze w tym kwartale podpisane zostaną umowy z gminami. Za kontakt z gminami i wdrożenie programu odpowiedzialne jest Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej. Pełnomocnikiem do działania w imieniu zarządu województwa został Aleksander Kornatowski.
Wszystkie komentarze