W Iłży od północy w wielkanocną niedzielę bicie w bęben zapowiada zmartwychwstanie Chrystusa. Licząca 400 lat iłżecka tradycja w tym roku przechodzi poważną próbę. Barabanienie zabrzmi, jeśli pomogą mieszkańcy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Nie wiadomo, skąd wzięła się tradycja barabanienia, wiadomo, że liczy sobie ok. 400 lat.

Baraban to zabytkowy bęben, wykonany z miedzianej blachy, obszyty cielęcą skórą. Ma metr średnicy i pół metra wysokości. Na co dzień przechowywany jest w kościele farnym w Iłży niedaleko Radomia, mieście z ponad pięcioma tysiącami mieszkańców. Raz do roku, w nocy z Wielkiej Soboty na Niedzielę Wielkanocną, ośmiu mężczyzn wyjmuje baraban. Punktualnie o północy wyruszają z bębnem ulicami miasta, wraz z nimi chodzi wielu mieszkańców miasteczka i przyjezdnych. Bębniarze zatrzymują się obok wybranych domów, przed którymi wybijają określony rytm. Zaczynają w pobliżu kościoła, później idą ulicami, na których stoją domki jednorodzinne, wchodzą na osiedle bloków, przecinają drogę krajową Radom – Rzeszów. Nad ranem docierają na Rynek, kończą przed kościołem o godz. 6 rano, zapowiadając mszę rezurekcyjną. Przez sześć godzin barabaniąc, zapowiadają zmartwychwstanie Chrystusa.

W tym roku marszu z barabanem ulicami miasteczka nie będzie, ale to nie znaczy, że 400-letnia tradycja zostanie nagle przerwana. Fundacja Muzyka Zakorzeniona, która dokumentuje i upowszechnia tradycyjną muzykę polskiej wsi właśnie prosi iłżan, by w świąteczną sobotę pomogli radiowo podtrzymać tradycję.

W tym trudnym i dziwnym dla wszystkich czasie barabaniarze nie wyjdą z zabytkowym barabanem w wigilię Wielkiej Niedzieli na ulice Iłży. Nie chcemy jednak, aby ta wielowiekowa tradycja została przerwana, a może udać się to tylko dzięki Wam! - napisali na Facebooku fundacji Piotr Baczewski, prezes Muzyki Zakorzenionej, i Łukasz Babula z Muzeum Regionalnego w Iłży.

Proszą, by mieszkańcy Iłży w sobotę o godz. 20.45 otworzyli okna i postawili przy nich radia nastawione na 87,7 FM, czyli Radio Radom. Rozgłośnia wyemituje nagranie z ubiegłorocznego barabanienia. Zachęcają, by to nietypowe barabanienie nagrać, a filmiki opublikować w komentarzach na Facebooku fundacji. 

Również w sobotę o godz. 21 w serwisie youtube.com internetowa premiera krótkometrażowego filmu „Barabaniarze z Iłży”, który zrealizowali Piotr Baczewski i Krzysztof Wierzbicki. Opowiada oczywiście o iłżeckim zwyczaju. 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Monika Tutak-Goll poleca
Czytaj teraz
Więcej
    Komentarze
    RMXQpmfFijc1EZOEo2HZK5U3g6i7pNkPI4G1n33EGaU=