Druga tura wyborów prezydenckich 2020 odbędzie się 12 lipca. Ci, którzy planują w tym czasie urlop czy nawet weekendowy wyjazd, a chcą głosować, powinni już teraz zapewnić sobie taką możliwość. Są na to dwa sposoby.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

We wtorek rano Państwowa Komisja Wyborcza podała ostateczne i pełne wyniki głosowania, które potwierdziły tylko wcześniejsze prognozy. W drugiej turze zmierzą się urzędujący prezydent Andrzej Duda oraz kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski. Druga tura wyborów będzie przeprowadzona w pełni sezonu wakacyjnego. Ci, którzy w tym czasie wyjeżdżają, muszą wcześniej pomyśleć o zapewnieniu sobie możliwości głosowania.

Wybory prezydenckie 2020. Jak głosować poza miejscem zamieszkania?

Do 7 lipca można dopisać się do spisu wyborców w gminie, w której będziemy 12 lipca. Żeby to zrobić, trzeba w urzędzie gminy złożyć wypełniony wniosek, który będzie zawierał podstawowe dane: nazwisko, imię albo imiona, imię ojca, datę urodzenia, numer PESEL, adres zamieszkania (również adres zameldowania, jeśli jest inny niż adres zamieszkania), adres pobytu czasowego w dniu wyborów. Wniosek w formie elektronicznej można też złożyć na portalu gov.pl, niezbędny jest do tego profil zaufany, który można założyć np. poprzez strony internetowe banków.

To rozwiązanie dobre dla osób, które przed 7 lipca będą już w tej miejscowości, w której spędzą czas również 12 lipca. Jeśli złożą wniosek o dopisanie do spisu wyborców, to będą mogli oddać głos w komisji obwodowej, do której przypisany jest adres ich kwatery.

Uwaga! Osoby, które złożyły wniosek o dopisanie do spisu wyborców np. w Rzeszowie, są tam zapisane również na drugą turę i mogą tam zagłosować, jeśli w dniu wyborów będą tam nadal przebywać. Jeśli natomiast 12 lipca będą np. w Kołobrzegu, muszą jeszcze raz złożyć wniosek albo przez internet, albo w Urzędzie Miejskim w Kołobrzegu.

Wybory 2020. Gdzie można się dopisać do spisu wyborców?

Osoby, które chcą się dopisać do spisu wyborców w Radomiu i chcą wniosek złożyć osobiście, mogą to zrobić w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Radomiu, ul. Moniuszki 9, pok. 2. Na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Radomiu zamieszczone są wzory wniosków i wszelkie niezbędne informacje. 

Do 10 lipca w urzędach gmin właściwych ze względu na adres zameldowania bądź zamieszkania można pobrać zaświadczenia, które zapewniają możliwość głosowania w jakiejkolwiek obwodowej komisji wyborczej na terenie Polski. Dokument wydawany jest praktycznie od ręki. Osobom, które pobierały te zaświadczenia przed pierwszą turą, urzędnicy automatycznie wydawali też zaświadczenia na drugą turę.

To rozwiązanie dla osób, które nie są pewne, gdzie będą 12 lipca. Z zaświadczeniem o prawie do głosowania mieszkaniec Radomia będzie mógł wziąć udział w wyborach w Cisnej, w Kołobrzegu, a jeśli wyjazd nie dojdzie do skutku, również w swojej OKW w Radomiu. Musi jedynie pamiętać, by dokument zabrać ze sobą.

W Radomiu zaświadczenia o prawie do głosowania wydaje Wydział Spraw Obywatelskich UM przy ul. Moniuszki 9, pok. 2. Druk wniosku można pobrać ze strony bip.radom.pl

Wybory prezydenckie 2020. Rekordowa frekwencja w I turze w Radomiu

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Komentarze
nn9w/vsFGMWjGzsZ8Vu4n5U3g6i7pNkPI4G1n33EGaU=