Smog w Radomiu. Bardzo zły stan powietrza w piątkowy wieczór. Czujnik zamontowany przy ul. Mazowieckiego wskazuje, że normy dla pyłów są przekroczone kilkunastokrotnie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W piątek wieczorem najgorsza sytuacja była na pograniczu Śródmieścia i Glinic. Czujnik zamontowany przy ul. Mazowieckiego wskazywał, że normy dla pyłów PM10 były przekroczone 12 razy, a dla drobniejszych i groźniejszych dla zdrowia PM2,5 – 14 razy. 

Ale bardzo złe powietrze jest praktycznie w całym mieście. Przed godz. 21 znaczniki większości sensorów na mapie airly.eu miały barwę filetową lub bordową, tylko pojedyncze czujniki na Południu, Gołębiowie i XV-Leciu wskazywały niższe stężenia pyłów zawieszonych, choć też dalekie od bezpiecznych norm.

„Mamy gorsze powietrze niż w Krakowie” – napisali po godz. 20 społecznicy działający w Radomskim Alarmie Klimatycznym.

Prognozy zanieczyszczenia powietrza publikowane przez airly.eu są dość optymistyczne, ale nie muszą się sprawdzić. Nad Polskę nadciąga front Olaf niosący ochłodzenie. Więcej osób będzie palić w piecach i kominkach. Warto śledzić komunikaty o prognozach, bo uchwalony we wrześniu Program Ochrony Powietrza dla województwa mazowieckiego wprowadza zakaz palenia w kominkach w rejonach, w których spodziewane jest przekroczenie średniej dobowej wartości dla pyłu PM10 – 50 mikrogramów na metr sześcienny. Przepis nie dotyczy domów, w których kominek jest jedynym źródłem ciepła, ale takie są bardzo nieliczne.

Przy takich zanieczyszczeniach dla własnego bezpieczeństwa lepiej zrezygnować z jakiejkolwiek aktywności na zewnątrz. Jeśli musimy wyjść, zwykłą maseczką zastąpmy maską przeciwsmogową z dobrym filtrem.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Paula Skalnicka poleca
Czytaj teraz
Więcej
    Komentarze
    Przeznaczyć patologiczne 500+ na gazyfikację ulic i smog z mieszkań zniknie. Lecz niestety broszka wykrzyczała że rodziny wiedzą lepiej na co mają wydać.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    W czasie swojej prezydentury profesjonalista w przedmiocie, architekt Wojciech Gęsiak dofinansował badania Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej Oddział w Krakowie, który sporządził pod kierunkiem prof. Janiny Lewińskiej opracowanie pt. "Warunki klimatyczne a kształtowanie zespołów mieszkaniowych Radomia". Sformułowano tam m. in. zalecenia realizacji korytarzy nawietrzania w postaci tras komunikacyjnych na kierunku W-Z: przedłużenia ulicy Kelles-Krauza w kierunku wschodnim w celu rozpraszania zanieczyszczeń powietrza z intensywnie zabudowanego śródmieścia oraz PRAWIDŁOWEGO przebiegu obwodnicy południowej północną krawędzią Osiedla Południe w celu poprawy klimatu - nawietrzania Osiedla Ustronie i dzielnicy Glinice. Ale jak coś podpowiadają autentyczni fachowcy - to jest jak grochem o ścianę...
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Podobno w piątek suski przebywał w Radomiu...
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    przecież straż miejska kupiła drona :) o co chodzi ?
    już oceniałe(a)ś
    2
    1
    Co robią władze żeby uświadamiać społeczeństwo jak walczyć ze smogiem ? Ile kampanii jest prowadzonych ? Czy urzędnicy docierają do osób zainteresowanych ? Pewnie nikt nie odpowie na te pytania...
    wiadomy jest fakt, ze smog rocznie zabija masę ludzi. Moim zdaniem warto rozpromować chociażby program czystepowietrze.eu , z którego można brać dofinansowania do ekologicznych kotłów. Mi się udało i swój dom ogrzewam certyfikowanym EEI PELLETS
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Namawiam redakcję do ciągu dalszego artykułu: co władze miasta robią, żeby Radpec rozciągał sieć na zatrute Glinice, Idalin, Kaptur. Przykre, że radni z tych dzielnic nie są zainteresowani zdrowiem swoich wyborców i rodzin i nie mają pomysłu na antysmogowe działania.
    @rainmaker
    Radni właśnie zgodzili się na budowę 12 bloków na Glinicach na działce wciśniętej między domki, co ma się wiązać z doprowadzeniem tam sieci ciepłowniczej radpec, więc można powiedzieć, że działają w tej sprawie :D
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @kiktracee
    Jeżeli w ogóle są świadomi, że ta inwestycja spowoduje doprowadzenie sieci co
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Tajest. Nie wychodzić z domu, a w domu czyste powietrze weźmiecie stąd, że nie będziecie otwierać okien.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    uscJj6J7Ui/72xcCt0bYvw==