Podczas poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej radni zdecydują, czy przeznaczyć 500 tys. zł na dotacje do wymiany ok. 100 pieców. Potrzeby są kolosalnie większe
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- W trosce o czyste powietrze chcemy w tym roku przeznaczyć pół miliona złotych na wymianę tzw. kopciuchów. Na najbliższą sesję skierowałem wniosek o zabezpieczenie takiej kwoty w budżecie miasta. To pieniądze, które zostaną przyznane w formie dotacji radomianom, planującym wymianę pieca węglowego na ekologiczne źródło ogrzewania. Mam nadzieję, że radni poprą moją propozycję i uda się zlikwidować około 100 kolejnych starych pieców - napisał w czwartkowe popołudnie na swoim profilu na Facebooku prezydent Radosław Witkowski. 

To oznaczałoby, że każdy z ubiegających się o dotację może zyskać ok. 5 tys. zł. Miasto jeszcze nie przedstawiło szczegółów. Jak poinformował "Wyborczą" Janusz Kalinowski z biura prasowego Urzędu Miejskiego, zasady zostaną opublikowane krótko po tym, jak radni zaakceptują propozycję prezydenta. 

Potrzeby są jednak wielokrotnie większe. Z przeprowadzonej na przełomie 2020 i 2021 roku inwentaryzacji wynika, że w Radomiu jest użytkowanych ok. 11,5 tys. pieców i kotłów na paliwa stałe. Ogrzewają one łączną powierzchnię ponad 44 tys. metrów kwadratowych budynków. Ok. 60 proc. pieców z nich zostało zainstalowanych przed 2011 rokiem, co w ocenie sporządzających raport przekłada się na niską klasę emisji spalin.

Prawie połowa posiadaczy pieców węglowych planuje wymianę źródła ciepła - najchętniej na kocioł gazowy (57,9 proc.).

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Czytaj teraz
Więcej
    Komentarze
    A może Pan Prezydent i Radni pomyśleliby o przyłączeniu budynków do sieci miejskiej c.o. bo dziwię się że np. Moniuszki 5 A prywatnego właściciela stać na przyłączenie budynku do sieci miejskiej a miasto jako właściciel drugiej części budynku Moniuszki 5 nie może przyłączyć budynku i nadal w samym centrum Radomia tylko w jednym budynku będzie nadal kilkanaście kopciuchów .
    @gelaxbau
    Miasto ! Odpowiadaj !
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Na ten cel powinny iść miliony co roku!
    już oceniałe(a)ś
    0
    0