"Mimo wszystko wczytanie się w szczegóły tegorocznego zestawienia może napawać umiarkowanym optymizmem" - pisze o rankingu "Perspektyw" rzecznik prasowy Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Oświadczenie Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. K. Pułaskiego w Radomiu ws. Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2021

Opublikowany w ostatnich dniach ranking Szkół Wyższych opiniotwórczego czasopisma „Perspektywy" powstał przede wszystkim w oparciu o dane pozyskane z POLonu, czyli internetowych informacji o Nauce i Szkolnictwie Wyższym, bazy patentów Urzędu Patentowego, bazy Scopus, czyli wykazu literatury recenzowanej. Są to jednak dane niepełne, nie uwzględniające wszystkich ocenianych przez Perspektywy czynników, dlatego też ośrodki akademickie zgłaszają swoje uzupełnienia i przekazują dodatkowe informacje. Niestety UTH w Radomiu w latach poprzednich zrezygnował z udziału w ewaluacji Perspektyw, w geście protestu przeciwko zbyt niskiej, wedle naszej opinii, pozycji w rankingu. Dziś uważamy, że nie była to dobra decyzja. Należy trzymać się generalnej zasady: „nieobecni nie mają racji". Współpracę z Perspektywami odnowiliśmy w 2020 roku, co jednak tylko częściowo przełożyło się na zmianę naszego wizerunku i miejsca w rankingu.

Mimo wszystko wczytanie się w szczegóły tegorocznego zestawienia może napawać umiarkowanym optymizmem. W obszarze: innowacyjność nasz Uniwersytet znalazł się na 22 miejscu na 50 sklasyfikowanych ośrodków (wyprzedzając Politechnikę Świętokrzyską, Politechnikę Śląską czy UMCS w Lublinie); złożyła się na to aktywność naszych uczonych na polu patentów i praw ochronnych; tam wskaźnik wyniósł 22,61. Gdyby brać pod uwagę wyłącznie te liczby, nasze miejsce w rankingu innowacyjności przesunęłoby się na pozycję 12; zdecydowanie wyprzedzamy pod tym względem czołowe polskie uczelnie (Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski, Politechnikę Warszawską, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu).

Spójrzmy także na miejsca rankingowe konkretnych prowadzonych u nas kierunków studiów. Należy przypomnieć, że w tym roku nie oceniano studiów licencjackich, koncentrując się wyłącznie na studiach drugiego stopnia i jednolitych magisterskich. Zatem nie znajdziemy w rankingu niektórych naszych kierunków, cieszących się sporym zainteresowaniem kandydatów, jak: budownictwo, dziennikarstwo, informatyka. Brakuje tu także niektórych naszych kierunków magisterskich, na których jeszcze nie zakończyły się dwa pełne cykle kształcenia, a jest to podstawa uwzględnienia w rankingu; są to: prawo, finanse i rachunkowość, fizjoterapia. Jesteśmy pewni, że w przyszłości się tam znajdą, gdyż zajęcia prowadzone są tu, w naszym przekonaniu, na wysokim poziomie, z udziałem wysoko wykwalifikowanej kadry naukowej. Ranking nie obejmuje także naszych silnych kierunków artystycznych, prowadzonych na Wydziale Sztuki.

W ocenie kierunków studiów, dokonanej przez Perspektywy, należy zwrócić uwagę nie tylko na miejsce danego kierunku w rankingu, ale także na ilość ewaluowanych w tym zakresie ośrodków. Najwyżej sklasyfikowany został kierunek administracja: miejsce 9 na 28 wszystkich ocenianych uczelni; transport: 13/18 (w tym przed Politechniką Rzeszowską), elektrotechnika: 15/18 (przed Politechniką Świętokrzyską), technologia chemiczna:12/12, mechanika i budowa maszyn 24/26, filologia angielska 18/25 (w tym wypadku przed Uniwersytetem im. Jana Kochanowskiego w Kielcach), pielęgniarstwo: 22/22, ekonomia: 32/27 (tu także jesteśmy wyżej, niż Uniwersytet w Kielcach i Politechnika Świętokrzyska), pedagogika 34/36.

Chcę podkreślić, że otwieramy nowe kierunki na UTH, także na poziomie magisterskim, dbamy o rozwój i awanse naukowe naszej kadry. Jesteśmy przekonani, że ta polityka przełoży się bezpośrednio w przyszłych latach na pozycję rankingową naszej Uczelni.

Dr hab. Dariusz Trześniowski, prof. UTH w Radomiu, Rzecznik Prasowy UTH w Radomiu

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Bogu dziękuję ( choć przede wszystkim sobie), że moje dzieci skończyły jednak uczelnie warszawskie a jedna to nawet tą " gorszą" Politechnikę Warszawską.
    Kończ waść ( to nie błąd) wstydu oszczędź, przede wszystkim sobie.
    już oceniałe(a)ś
    6
    1
    Jestem dumny!
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    UTH, które zajmuje miejsce w rankingu szkół wyższych?
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Poprzedni rektor był tajnym współpracownikiem SB....
    To wstyd dla miasta taką uczelnia która toleruje w swoim gronie takiego kolaborantów!
    Powinni zamknąć tą uczelnię!
    Wstyd dla.miasta!
    @martinque
    A PiS robiło wszystko, żeby nie stracił stanowiska. Ciekawe dlaczego...
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    9ewxlC1BLebs9GMD8/sVsrI0Oa0NTbkoSDjSpV+d1F4=