Jak już informowaliśmy, Polska Komisja Akredytacyjna po ostatniej ocenie przeprowadzonej na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym wystawiła dla kierunku lekarskiego ocenę pozytywną, po poprzedniej negatywnej wydanej w 2019 roku. Oznacza to, że po roku przerwy UTH może przeprowadzić rekrutację na I rok studiów na kierunku lekarskim.
Rektor uczelni, prof. Sławomir Bukowski podczas konferencji prasowej podkreślał, że pozytywna ocena dla kierunku lekarskiego to efekt wielu miesięcy ciężkiej pracy całego zespołu osób, począwszy od kadry naukowej po pracownice sekretariatu i informatyków.
"Zasypywaliśmy lej po bombie"
- Gdy objąłem stanowisko rektora we wrześniu ubiegłego roku, wraz ze świeżo powołanym dziekanem wydziału nauk medycznych i nauk o zdrowiu prof. Leszkiem Markuszewskim zaczęliśmy obmyślać plan, co zrobić, żeby odbudować to, co było w fatalnym stanie. Pojechałem do ministra edukacji, a ten spytał mnie, czy dam radę uratować kierunek, bo u niego na biurku leży wniosek o likwidację - wspominał rektor. Nie ukrywał, że początki były bardzo trudne, bo, jak wyliczał, na kierunku lekarskim brakowało kadry, infrastruktury, laboratoriów i nie było prosektorium. - Bo komuś się wydawało, że są potrzebniejsze rzeczy niż te wymagane prawem. W szpitalu w Radomiu nie było ani jednego oddziału klinicznego, na wydziale nie było dziekanatu z prawdziwego zdarzenia, komputerów. Żeby to naprawić, trzeba było wykonać ciężką pracę - zaznaczał rektor.
Jak wymieniał, w tej chwili w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu, z którym uczelnia współpracuje, funkcjonuje obecnie 12 oddziałów klinicznych, na których mogą się szkolić przyszli lekarze. Zatrudniono nowych wykładowców, obecnie uczelnia ma umowy z 23 profesorami. Doprowadzono do wybudowania Collegium Anatomicum, w którym znajduje się prawie już gotowe prosektorium, są też nowe pracownie i laboratoria wyposażone w nowoczesny sprzęt diagnostyczny.
Za dwa lata pierwsi absolwenci
- Przyjmowaliśmy ekspertów z Polskiej Komisji Akredytacyjnej z duszą na ramieniu, ale też z dozą pewności, że teraz ocena powinna zakończyć się sukcesem. Efekt to pozytywna ocena dla wszystkich 10 kryteriów. To nie "udało się" to efekt ciężkiej pracy - podkreślał rektor.
Rekrutacja na ten rok akademicki na kierunek lekarski już ruszyła. Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Zdrowia przyznały UTH limity przyjęć: 120 miejsc na studia stacjonarne i 40 na niestacjonarne plus sześć miejsc dla cudzoziemców. Jak informuje rektor Bukowski, zainteresowanie było ogromne.
- 1600 osób się zarejestrowało w systemie rekrutacyjnym, z tej liczby 433 złożyło dokumenty. Przyjęliśmy zgodnie z limitami 120 osób na studia stacjonarne i 40 na niestacjonarne - informuje rektor.
Za dwa lata PKA ponownie podda ocenie kierunek lekarski. Wtedy uczelnię opuści pierwszy rocznik absolwentów radomskiej medycyny.
Wszystkie komentarze
Panie Marku Radom potrzebuje kolejnych i westycji aby dać impuls do rozwoju
Marek" Caryca" Suski znowu został szefem rady programowej to i akredytacja się znalazła.
Ale jacy lekarze będą to dramat niekompetencji
Przecież w drugim artykule masz info o tym Centrum Badawczym i sprzęcie, który tam jest: "Centrum Naukowo-Badawcze zostało przemianowane na Pracownię Diagnostyki Obrazowej i według obecnych planów uczelnia będzie nim zarządzać razem z Mazowieckim Szpitalem Specjalistycznym, który stopniowo przekształcany jest w szpital kliniczny UTH. >>To pozwoli lepiej wykorzystać nowoczesną aparaturę, jaką posiadamy w Pracowni<<".
Jak już zacznę chodzić do lekarzy ( odpukać jeszcze nie muszę) to najpierw zapytam jaką uczelnię kończył.