– Uczelnia nie zna powodów zwolnienia dr. hab. Leszka Markuszewskiego, prof. UTH Radom, ze stanowiska zajmowanego w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym. Możemy tylko z tego powodu wyrazić ubolewanie; nie mieliśmy żadnego wpływu na tę decyzję. W UTH prof. Markuszewski pozostaje dziekanem Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu. Dla nas jest postacią bardzo zasłużoną, która silnie zaangażowała się w budowę akademickiego ośrodka medycznego. Za swe osiągnięcia organizacyjne został uhonorowany nagrodą Jego Magnificencji Rektora prof. dr. hab. Sławomira Bukowskiego – informuje prof. Dariusz Trześniowski, rzecznik prasowy Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu.
Profesor i prezes odchodzą. W tle kontrola z urzędu
Jak już informowaliśmy, prof. Leszek Markuszewski, kierownik Klinicznego Ośrodka Chorób Serca i Naczyń, Chorób Wewnętrznych i Metabolicznych w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym i jednocześnie dziekan Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu UTH Radom, kończy pracę w szpitalu. Zarząd szpitala zaproponował profesorowi nowe warunki płacowe, których on nie przyjął. Zgodnie z zapisem w umowie profesor odchodzi więc z lecznicy z końcem listopada. Ze szpitala odchodzi też dotychczasowy prezes zarządu Tomasz Skura. Rada nadzorcza nie zgodziła się, aby zarządzał lecznicą przez kolejną kadencję, zaproponowano mu stanowisko zastępcy prezesa do spraw lecznictwa, ale propozycji nie przyjął. Na jego miejsce powołano Bożennę Pacholczak.
Zmiany kadrowe dotyczące prezesa Skury i prof. Markuszewskiego to pokłosie kontroli przeprowadzonej w szpitalu przez urząd marszałkowski. Przeprowadzono ją we wrześniu, dotyczyła m.in. zasad zatrudniania pracowników różnych grup zawodowych w ramach umów cywilnoprawnych, w tym prof. Leszka Markuszewskiego. Wyniki kontroli nie zostały jeszcze przedstawione zarządowi województwa, ale nieoficjalnie ustaliliśmy, że kontrolerzy wykazali nieprawidłowości, jeśli chodzi o gospodarkę finansową. Chodziło zwłaszcza o finanse Klinicznego Ośrodka Chorób Serca i Naczyń, Chorób Wewnętrznych i Metabolicznych w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym, m.in. o wynagrodzenia, jakie mieli otrzymywać niektórzy zatrudnieni tam lekarze, a także o kwoty wydatków na nie zawsze zdaniem kontrolerów uzasadnione cele.
Co dalej z kierunkiem lekarskim na UTH?
Jak nieoficjalnie ustaliliśmy, zmiany warunków płacowych przedstawiono jeszcze dwóm lekarzom, a ponieważ ich nie przyjęli, także odchodzą z pracy w szpitalu.
– Nic nam nie wiadomo o jakichkolwiek planach nowej dyrekcji szpitala, które mogłyby dotknąć innych naszych uczonych tam pracujących. Z zapowiedzi dyrekcji wynika także, iż nie jest zagrożone funkcjonowanie oddziałów klinicznych, gdzie nasi studenci mogą uczestniczyć w zajęciach i odbywać praktyki. Wydział Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu funkcjonuje normalnie, kierunek lekarski funkcjonuje bez zakłóceń – informuje rzecznik UTH.
Dodaje, że działa już też nowo wybudowane na potrzeby kierunku lekarskiego prosektorium. Jego uruchomienie było warunkiem koniecznym dla zgody Ministerstwa Zdrowia na dalsze funkcjonowanie kierunku.
– Prosektorium uczelniane już działa, jedynie nie zorganizowaliśmy oficjalnej uroczystości otwarcia – informuje prof. Trześniowski.
Wszystkie komentarze