Matura 2022. 4 maja o godz. 9 maturzyści w całej Polsce rozpoczną egzamin z języka polskiego. Połowę swojej licealnej nauki spędzili w domach przed komputerem na lekcjach zdalnych, dlatego wyjątkowo MEN wprowadził kilka zmian. W tym roku do matury przystępuje też młodzież ukraińska
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W środę 4 maja odbędą się matury pisemne z języka polskiego, w czwartek 5 maja z matematyki, a w piątek 6 maja z języka angielskiego i innych języków obcych. Egzaminowanie potrwa do 23 maja, wyniki - 5 lipca. Tegoroczni maturzyści to wyjątkowy rocznik w liceach - ostatni absolwenci gimnazjów, szkół, które w 2019 r. przestały istnieć.

Matura 2022. Przez lekcje zdalne jest taryfa ulgowa

Pierwszy egzamin rozpocznie się w środę, 4 maja o godzinie 9. Obowiązkowy, pisemny egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym pisać będą tegoroczni absolwenci liceów ogólnokształcących, szkół artystycznych, techników i szkół branżowych II stopnia w całym kraju.

By przygotować się do matury w 2022 r. absolwenci szkół mieli trudniej: połowę swojego trzyletniego liceum spędzili w domach przed komputerem na lekcjach zdalnych. Z tego względu Ministerstwo Edukacji wprowadziło kilka zmian - w tym roku maturzystów nie obowiązuje np. egzamin ustny. Będą mieli także mniej zadań na matematyce, a na polskim – dodatkowy temat rozprawki, który niekoniecznie będzie odnosił się do lektur.

Poza obowiązkowymi podstawami z języka polskiego, matematyki i języka obcego, każdy absolwent ma obowiązek przystąpić do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, a w przypadku języka obcego nowożytnego – na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym. Maksymalnie można wybrać pięć przedmiotów dodatkowych.

Jakie przedmioty dodatkowe wybierali najczęściej? - Najwięcej osób zdawać będzie język angielski rozszerzony, chętnie wybierana jest też rozszerzona matematyka i informatyka. To dane z całego województwa. Wybory maturzystów w tym zakresie są najczęściej podyktowane wymaganiami rekrutacyjnymi określonymi przez uczelnie - mówi dyrektor OKE Warszawa Anna Frenkel.

Jak informuje OKE, maturę po raz pierwszy w Radomiu będzie pisać 3090 absolwentów.

- W podległych miastu szkołach do matury ogółem przystąpi 3897 absolwentów. Spośród nich 2792 osoby to maturzyści z liceów ogólnokształcących, 1044 z technikum oraz 61 ze szkół artystycznych - informował Janusz Kalinowski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Radomiu.

Matura 2022. Do egzaminów przystąpi też młodzież z Ukrainy

Po raz pierwszy też do matury przystąpią też abiturienci z Ukrainy, którzy przybyli do Polski po zbrojnym ataku Rosji na Ukrainę. W całym kraju to 41 osób - podała Centralna Komisja Egzaminacyjna. Obowiązują ich takie same zasady: muszą zdawać egzaminy z trzech obowiązkowych przedmiotów na poziomie podstawowym i jeden pisemny na poziomie rozszerzonym. Wprowadzono jednak dla nich pewne ułatwienia - mogą m.in. mieć wydłużony czas pisania testów.

- W województwie mazowieckim do egzaminu maturalnego przystąpi 11 osób z Ukrainy - informowała dyrektor OKE Warszawa Anna Frenkel.

W 2022 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany od 4 do 23 maja. Część ustna: od 18 do 20 maja, ale jak informuje CKE, dotyczy ona wyłącznie zdających, którzy muszą przedstawić wynik uzyskany z egzaminu w części ustnej w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną lub przystąpienie do części ustnej egzaminu stanowi element realizacji porozumienia międzynarodowego.

Jak informuje CKE, po raz pierwszy absolwenci 4-letniego technikum (z lat 2006–2022) oraz absolwenci branżowej szkoły II stopnia, którzy ukończyli branżową szkołę I stopnia jako absolwenci gimnazjum (z 2022 r.), nie mają obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, jeżeli spełnili wszystkie warunki niezbędne do uzyskania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe albo dyplomu zawodowego w zawodzie nauczanym na poziomie technika.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Komentarze
sEyvwh5xOpYuTYKnaj2XgnFFKgXp6AlaiDuXWev59Bg=