- Jest wiele par, które marzą o potomstwie, jednak ze względów zdrowotnych nie mogą zrealizować swoich marzeń. Właśnie dlatego przystępują do programu in vitro. Do końca lipca zgłosiły się aż 2044 pary. 1364 z nich zakwalifikowano do procedury zapłodnienia pozaustrojowego. Przeprowadzono 1132 takie procedury, czego wynikiem jest ponad 520 ciąż i, co najważniejsze, 163 dzieci - wylicza Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego. Pierwsze dziecko programu urodziło się 4 czerwca 2020 roku, zostało poczęte w Gravidzie sp. z o.o. w Płocku. Dziecko rozwija się prawidłowo, a jego rodzice są bardzo szczęśliwi.
Program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców województwa mazowieckiego rozpoczął się we wrześniu 2019 r. W 2020 r. zarząd woj. mazowieckiego zdecydował o wydłużeniu okresu realizacji programu do 2025 r. i przeznaczeniu na ten cel dodatkowych 10,5 mln zł. W sumie na realizację programu samorząd Mazowsza przeznaczy 18 mln zł.
Średnia skuteczność zabiegów in vitro w Polsce wynosi ok. 35 proc. Z kolei wskaźnik dla programu realizowanego na Mazowszu w każdym z ośrodków przewyższa ten wynik – w Medi Partner wynosi 44 proc., Centrum Zdrowia Warszawa – 52 proc., a w Gravidzie – 43 proc.
Wszystkie komentarze