Do jednostek powiatu radomskiego trafiło łącznie 230 tysięcy tabletek z jodkiem potasu. Władze powiatu uspokajają, że to standardowa procedura, która ma zabezpieczyć mieszkańców na wypadek ewentualnego wystąpienia zagrożenia radiacyjnego
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Akcja dystrybucji tabletek jodku potasu prowadzona jest w całym kraju i ma związek z informacjami z frontu wojny w Ukrainie. Chodzi o walki w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na Ukrainie i ewentualność wycieku substancji promieniotwórczych. Na wszelki wypadek do wszystkich komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej przekazano lek, który ma być podany w przypadku wystąpienia zagrożenia. Łącznie przygotowano ponad 57 mln tabletek.

Tabletki z jodkiem potasu już w Radomskiem

- Na terenie powiatu radomskiego dystrybucję blisko 230 tysięcy tabletek z jodkiem potasu przeprowadziła radomska Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej we współpracy z Biurem Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Radomiu. Za dalszą dystrybucję preparatu odpowiadają gminy, które są zobowiązane do utworzenia lokalnych miejsc dystrybucji preparatu oraz poinformowania mieszkańców o ich lokalizacji - informuje Marcin Genca, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Radomiu.

Dawkowanie jodku tylko zgodnie z zaleceniem lekarza

Jodek potasu ma chronić organizm przed radioaktywnym jodem, który może zostać uwolniony podczas awarii elektrowni atomowej. Występuje również w postaci tabletek i kropli. Dawkowanie zależy od wieku, stanu zdrowia i tego, jak reaguje się na leczenie. Jodek potasu należy przyjmować dokładnie tak, jak zalecił lekarz. Wczesne przyjęcie tabletek z jodkiem potasu wypełni tarczycę stabilnym jodem, zapobiegając w ten sposób nagromadzeniu się w niej jodu radioaktywnego. Nie chroni jednak przed napromieniowaniem.

Jodek potasu, profilaktyka
Jodek potasu, profilaktyka (Materiał Ministerstwa Zdrowia)

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Komentarze
To jest kompletny, kosmiczny, nieprawdopodobny idiotyzm.
Administracja rządowa wyrzuca miliony w błoto, a co gorsza - zmusza również samorządy do wyrzucania milionów w błoto.
Na wykonanie zadania, do którego wystarczyłyby istniejące apteki.
już oceniałe(a)ś
3
0
HEkTyxVCVRyp/rx0knOfaO1YbBQMPjlq52sMGQBtR0M=