Urodzinowy rok muzeum będzie hucznie świętować. Jak zdradził dyrektor instytucji, 2023 r. będzie obfitował w dziewięć wystaw, 12 wydawnictw i dwa koncerty. Pierwsza z wystaw pokaże prace patrona muzeum i jego syna, Rafała. Wernisaż 3 lutego.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Wystawa otwiera jubileuszowy rok stulecia istnienia Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu – mówił Leszek Ruszczyk, dyrektor muzeum. – Chcemy zaprezentować twórczość zarówno ojca, jak i syna, jednak w kontekstach może nie wzajemnej rywalizacji, ale symbiozy – dodał.

Kuratorkami wystawy są Paulina Szymalak-Bugajska i Magdalena Ewa Nosowska. Obie panie to jednocześnie autorki książki „Klan Malczewskich".

Dialog malarski Jacka z Rafałem rozpoczął się w 1900 r.

Jak mówią kuratorki, tym razem zobaczymy twórczość Malczewskich – Jacka i Rafała – w nowej odsłonie.

- Jacek – akademik, tytan pracy, mistrz i symbolista. Rafał – samouk, bon vivant, niespokojny duch. Spotkanie ojca i syna, bliskich sobie, ale jakże różnych osobowości. Dialog malarski Jacka z Rafałem zaczął się już ok. 1900 r., kiedy Jacek malował syna, dokumentując jego rozwój. Rafał jako kilkulatek na swój dziecięcy sposób portretował ojca. Pierwsza konfrontacja artystyczna Malczewskich miała miejsce w latach I wojny światowej, kiedy to obydwaj znaleźli się w Wiedniu. Jednak to właśnie lata 20. były dekadą, kiedy te spotkania stały się częstsze i ważne dla nich obu. Jacek musiał odświeżyć swój sposób malowania, a Rafał wreszcie rozwinął skrzydła i został doceniony jako twórca – mówi o Malczewskich Magdalena Ewa Nosowska.

'Malczewscy. Spotkanie artystów', czyli malarski dialog ojca i syna na 100-lecie Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Otwarcie wystawy 3 lutego
'Malczewscy. Spotkanie artystów', czyli malarski dialog ojca i syna na 100-lecie Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Otwarcie wystawy 3 lutego Muzeum im. Jacka Malczewskiego

Zobaczymy prace artystów pochodzące nie tylko ze zbiorów własnych Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu oraz depozytów z kolekcji prywatnych. Prezentację wzbogacają obiekty wypożyczone z Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem oraz Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Lublinie.

Otwarcie wystawy z pracami Jacka i Rafała Malczewskich 3 lutego o godz. 17 w Muzeum im. Jacka Malczewskiego, Rynek 11. Ekspozycję będzie można zwiedzać do 15 kwietnia.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Komentarze
YjVSGrBu3KJrobNSV3r4wIR7xhrnFTa4Sey1oapbmVQ=