Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała już pełne wyniki wyborów do Rady Miejskiej w Radomiu. O tym, kto dostał mandat, pisaliśmy TUTAJ.
Teraz czas na przedstawienie debiutantów. Z listy Radomskiego Paktu Samorządowego Radosława Witkowskiego do nowej rady wchodzą cztery zupełnie nowe osoby.
Wyniki wyborów 2024 w Radomiu. Nowi radni z listy Radomskiego Paktu Samorządowego
Agnieszka Stolarczyk. Ma 56 lat, jest menedżerem ochrony zdrowia, dyrektorką Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Radomiu, czyli popularnego "Medyka". Startowała bez powodzenia w wyborach parlamentarnych jesienią 2023 r. z komitetu Trzeciej Drogi PSL-PL2050 Szymona Hołowni, należy do PSL. Teraz zagłosowało na nią 1196 osób.
Anna Kotkowska - 30 lat, psycholog w Publicznej Szkole Podstawowej nr 28 w Radomiu. Jest córką radnej i przewodniczącej klubu KO w Radzie Miejskiej Wioletty Kotkowskiej (także zdobyła mandat w Radzie Miejskiej). Anna Kotkowska zdobyła 798 głosów.
Jarosław Kosior - 56 lat, lekarz kardiolog z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. W ostatnich wyborach parlamentarnych startował z listy Trzeciej Drogi PSL-Polska 2050 Szymona Hołowni, ona sam reprezentuje to ostatnie ugrupowanie. Zdobył wtedy ponad 12 tys. głosów w całym okręgu radomskim, z czego ponad 6 tys. w Radomiu. Teraz zagłosowały na niego 2033 osoby.
Jeżeli wybrana do rady Marta Michalska Wilk ponownie zostanie wiceprezydentką Radomia, mandat w radzie obejmie po niej historyk Adam Duszyk. Ma 51 lat i jest szefem radomskich struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego. Przez wiele lat był uznanym nauczycielem historii w VI LO im. Jana Kochanowskiego w Radomiu (jego wychowankowie wygrywali olimpiady naukowe), od kilku lat jest zastępcą dyrektora Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. To on kierował pracami przy tworzeniu Muzeum Historii Radomia. W tych wyborach zagłosowały na niego 452 osoby.

Do rady po latach przerwy powraca Jan Pszczoła. To 75-letni emerytowany ekonomista. Po raz pierwszy mandat objął w 1998 roku, startował wówczas z listy Unii Wolności. W 2002 roku mandatu nie uzyskał, ale wygrał wybory w 2006 roku. W 2016 roku wszedł ponownie do rady z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej Lewica Razem, z członkostwa w SLD zrezygnował po wewnętrznym konflikcie w 2018 roku. W tym samym roku nie uzyskał mandatu. Teraz zagłosowało na niego 706 osób.

Wyniki wyborów 2024 w Radomiu. Nowi radni z listy Prawa i Sprawiedliwości
Z listy Prawa i Sprawiedliwości mandaty do rady miejskiej uzyskały cztery nowe osoby. To Artur Standowicz, były wicewojewoda mazowiecki. Ma 51 lat, jest absolwentem wydziału dziennikarstwa i nauk politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, członkiem Prawa i Sprawiedliwości. Nie jest całkiem nieznany w Radomiu, choć ostatnie lata spędził w urzędzie w Warszawie. W 2016 roku został wicewojewodą mazowieckim. Wcześniej, za czasów gdy prezydentem Radomia był Andrzej Kosztowniak z PiS, Standowicz był dyrektorem jego kancelarii w Urzędzie Miejskim. Miał już wtedy za sobą doświadczenie w pracy jako asystent i doradca wojewody mazowieckiego Jacka Sasina. Po przegranych wyborach samorządowych przez PiS w Radomiu został sekretarzem podradomskiej gminy Jastrzębia. W tych wyborach uzyskał 2856 głosów.

Marek Sołśnia ma 46 lat, jest pracownikiem Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Od 20 lat pracuje w administracji samorządowej i państwowej. Z wykształcenia politolog. Ukończył Wyższą Szkołę Dziennikarską na kierunku Politologia i specjalności Dyplomacja i Stosunki Międzynarodowe, a także studia podyplomowe MBA na Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. W tych wyborach poparło go 506 osób.
Aurelia Michałowska - 59 lat, była mazowiecka kurator oświaty w latach 2016-24, wcześniej dyrektorka radomskiej delegatury kuratorium oświaty. Od 2009 do 2016 roku pełniła funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej nr 4 imienia świętego Kazimierza Jagiellończyka w Radomiu. W latach 2007-2009 była zastępcą dyrektora Wydziału Edukacji, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta w Radomiu. Pracowała też w Kuratorium Oświaty w Warszawie jako wizytator radomskiej delegatury. Uzyskała 631 głosów.

Paulina Markiewicz - ma 36 lat, pracuje w spółce Enea Nowa Energia, wcześniej pracowała w radomskim Biurze Poselskim i Biurze Senatorskim, a przez dwa lata była asystentką Marszałka Senatu. kończyła studia licencjackie na UMCS na kierunku Pedagogika wczesnoszkolna i przedszkola, a także studia magisterskie z Pedagogiki na Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu.
Byli radnymi, do nowej rady nie wchodzą
W nowej radzie miejskiej, która, jak informowaliśmy, od tej kadencji liczy 25, a nie jak wcześniej 28 radnych nie znajdzie się 12 dotychczasowych rajców. Część z nich zdecydowała się już nie kandydować, część nie uzyskała wystarczającego poparcia. W nowej radzie nie zasiądą:
- Robert Fiszer
- Tomasz Gogacz
- Ewa Czerwińska
- Marcin Robert Kaca
- Piotr Kotwicki
- Zbigniew Neska
- Małgorzata Półbratek
- Jarosław Rabenda
- Mirosław Rejczak
- Teresa Skoczek
- Wiesław Wędzonka
- Kinga Bogusz.
Wszystkie komentarze