1 z 21
Budowa trasy N-S
Powstanie tej trasy odkorkuje, przynajmniej częściowo, śródmieście.
Fot. Marcin Kucewicz / Agencja Wyborcza.pl
2 z 21
Przygotować tereny dla inwestorów
Inwestorzy to miejsca pracy, czyli coś czego w tym momencie najbardziej potrzebuje Radom. Bez zatrudnienia w mieście i powiecie pozostaje prawie 35 tys. osób. Przyszły prezydencie ściągnij inwestorów!
3 z 21
Linia tramwajowa
Chodzi o budowę linię tramwajowej z osiedla Prędocinek na Józefów. W ten sposób tramwaj połączyłby dwa przeciwległe krańce miasta.
4 z 21
Zwiększyć liczbę miejsc w żłobkach
W mieście jest jeden żłobek (a w nim 100 miejsc), w kilku innych, prywatnych są miejsca, które dofinansowuje gmina. Ale nie jest o nie łatwo.
Fot. Anna Jarecka / Agencja Wyborcza.pl
5 z 21
Wyremontować plac Jagielloński
Akurat to zadanie może się już niedługo doczekać realizacji. Magistrat właśnie ogłosił przetarg na projekt. Ale jaki będzie efekt trudno powiedzieć. Przypomnijmy: były już dwa konkursy na projekt placu, żadna koncepcja sądowi konkursowemu nie spodobała się na tyle, by ją realizować.
6 z 21
Zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza
Bywa, że zimą jakość powietrza w Radomiu jest zła. Zawiera ono dużo pyłów PM 10 i PM 2,5. Przyczyną są między innymi piece węglowe w domkach i mieszkaniach. W tym roku ruszył gminny program dofinansowania wymiany pieców. Ale likwidacja kilkuset palenisk niewiele zmieni. Byśmy odczuli różnice potrzebna jest wymiana co najmniej 3 tysięcy pieców węglowych na inne źródło ogrzewania, czyli program musi być kontynuowany przez wiele lat.
Fot. Anna Jarecka / Agencja Wyborcza.pl
7 z 21
Zadbać o pieszych
Chodzicie czy jeździcie autem? Jeśli to pierwsze, to pewnie zauważyliście, że w mieście przydałoby się trochę udogodnień dla pieszych. Stan chodników, zwłaszcza poza centrum pozostawia wiele do życzenia, przydałyby się także dodatkowe przejścia dla pieszych.
8 z 21
Otwierać w szkołach i na uczelniach kierunki, po których jest praca
Każdy wie, że teraz łatwiej o pracę malarzowi po zawodówce niż maturzyście po liceum. A w mieście bezrobocie ogromne. Warto więc postawić na kształcenie zawodowe. Gmina robi to już od kilku lat, są pierwsze efekty, ale może warto zintensyfikować działania?
9 z 21
Zbudować halę widowiskowo-sportową
Nie tylko kibice uważają, że hala widowisko-sportowa jest w mieście potrzebna. Przecież odbywałyby się w niej nie tylko mecze, ale także koncerty czy inne imprezy. Ty też jesteś zdania, że hala powinna znaleźć się w pierwszej piątce?
ANNA JARECKA
10 z 21
Znaleźć dla lotniska inwestora, który odciąży gminę
O inwestorze dla Portu Lotniczego Radom mówi się od dłuższego czasu. Wciąż jednak pieniędzy z zewnątrz na funkcjonowanie i rozbudowę lotniska na Sadkowie nie ma. Port Lotniczy jeszcze długo nie będzie na siebie zarabiał, wszystko wskazuje, że będzie musiała zadać o niego gmina.
11 z 21
Wybudować filharmonię
Mamy piękną, nową Szkołę Muzyczną, ale wielu uważa, że na kulturze nie powinno się oszczędzać, a Radom zasługuje na więcej m.in. na własną filharmonię.
Fot. Anna Jarecka / Agencja Wyborcza.pl
12 z 21
Wybudować mieszkania socjalne
To jedna z nadesłanych propozycji od naszego Czytelnika: 'A gdzie mieszkania socjalne. Mimo bardzo wielu orzeczeń sądowych o eksmisji miasto nie ma mieszkań socjalnych i tym problemem wcale się nie przejmuje. Ważniejsze są place, parki, tramwaje, lotnisko - nie wiadomo dla kogo? Temat tabu. Uważam, że musi się to zmienić' - napisał radomianin.
Ze styczniowych danych Miejskiego Zarządu Lokalami w Radomiu wynika, że na lokal socjalny oczekuje 849 rodzin
13 z 21
Budować miejsca rekreacji - park nad Mleczną, zoo, ogród botaniczny
Czytelnicy zwracają uwagę, że w mieście brakuje miejsc rekreacji dla mieszkańców. Jakich inwestycji w tym zakresie chcieliby w mieście? - Bulwarów nad Mleczną, zoo albo ogrodu botanicznego - wymieniają nasi czytelnicy.
14 z 21
Dbać o estetykę miasta - skwerów, parków, placów zabaw
W tym zakresie w Radomiu zmienia się wiele, chociaż radomianie narzekają przede wszystkim na kiepski wygląd skwerów w centrum miasta. Chcieliby też, żeby wszystkie osiedlowe place zabaw były ogrodzone i bezpieczne dla najmłodszych użytkowników.
15 z 21
Zatrzymać ekspansję hipermarketów
- Hipermarkety zabijają mały handel - uważają radomscy kupcy. Według nich ludzie przez to tracą prace. Jesteś tego samego zdania? Ekspansję marketów trzeba powstrzymać? Zagłosuj na to zadanie w naszym plebiscycie.
16 z 21
Przygotować tereny pod budownictwo jednorodzinne
Podobno na obrzeżach miasta żyje się lepiej... Radomianie chcieliby, aby miasto przygotowało więcej działek budowlanych, na których mogłyby powstawać kolejne osiedla domków jednorodzinnych.
17 z 21
Lobbować w sprawie S7 i S12 oraz kolejowej 'ósemki'
Ekspresówki, szybka kolej - dziś to niezbędne warunki rozwoju każdego większego miasta. Na 'siódemce' sporo już zrobiono. Ale jeśli chodzi o kolejową 'ósemkę' wciąż płyną złe wieści. W czwartek dowiedzieliśmy się, że koniec modernizacji całej trasy Radom - Warszawa przewidziano na... pierwszy albo drugi kwartał 2020 roku. Gmina sam budować dróg ekspresowych czy trasy kolejowej nie będzie, ale przydałby się skuteczny lobbing na rzecz tych inwestycji.
Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl
18 z 21
Wybudować atrakcję turystyczną na miarę Centrum Nauki Kopernik
Każdy, kto był w Centrum Nauki Kopernik wie, że to ambitne zadanie. Ale gdyby nam się udało, to nie tylko mali i duzi radomianie mieliby nie lada atrakcję. Podobnie jak do 'Kopernika' zjeżdżaliby do nas rządni wiedzy turyści z różnych miast.
19 z 21
Wybudować kompleks sportowy (hale i boiska) na Koniówce
Jeden z Czytelników napisał: 'Radomski Kompleks Sportowy 'Koniówka'. Nie hala na 'Radomiaku', ale hala zgodna z wymogami Ligi Światowej w siatkówce, później korty, może baseny, no i stadion (może kiedyś Broń czy Radomiak doszlusują do Czarnych i Rosy)'.
20 z 21
Rozwijać Specjalną Strefę Ekonomiczną
Rozwój strefy ekonomicznej wiąże się z napływem inwestorów, a to z kolei z pracą dla radomian. Bo problem bezrobocia w mieście jest jednym z najpoważniejszych. W naszym regionie liczba bezrobotnych mieszkańców wciąż jest zatrważająca.
21 z 21
Jak głosować?
Od piątku w Wyborczej będziemy publikować kupony do głosowania. Również od 17 października specjalną formatkę do głosowania internetowego będzie można znaleźć na radom.gazeta.pl w zakładce wybory. Każdy z głosujących może wskazać pięć spraw do załatwienia natychmiast i pięć, które można odłożyć na później. Głosowanie potrwa do 3 listopada.
Wyniki plebiscytu na najważniejsze sprawy dla miasta opublikujemy 7 listopada.
Wszystkie komentarze