– Prace porządkowe już praktycznie zakończyliśmy. Z lokali mieszkalnych trzeba było usunąć wszystko to, co pozostawili po sobie lokatorzy, między innymi stare i zniszczone meble – mówi Paweł Siewierski, kierownik kontraktu z ramienia firmy Betonox Construction, która wygrała przetarg na remont i przebudowę zabytkowej kamienicy Deskurów.
Ale oprócz śmieci w pozostawionych rzeczach budowlańcy znaleźli też ciekawostki: to stare gazety z lat 50. i 60. ubiegłego wieku, a także m.in. egzemplarze Tygodnika Solidarność. Archiwalia zostały złożone w biurze budowy, mają trafić do jednej z miejskich instytucji.
Tak będzie wyglądał Rynek [WIZUALIZACJE]
A na budowie trwają intensywne przygotowania do wprowadzenia ciężkich maszyn.
– W tym momencie prowadzimy prace rozbiórkowe wewnątrz budynku i prace zabezpieczające przed rozpoczęciem robót fundamentowych. Segregujemy materiały rozbiórkowe, wkrótce będziemy wprowadzać sprzęt specjalistyczny – mówi Paweł Siewierski. Jak przypomina, na rozbiórkę czeka budynek oficyny. Pracownicy starają się odzyskać oryginalne cegły, aby je wtórnie wykorzystać przy pracach reperacyjnych.
– Jesteśmy w stałym kontakcie z konserwatorem zabytków, wszystkie działania są z nim konsultowane – zapewnia kierownik kontraktu. W tej chwili wykonawca czeka na wyniki dodatkowej ekspertyzy dotyczącej wytrzymałości ścian. Okazało się bowiem, że są one w dużo gorszym stanie, niż to wykazano podczas poprzedniego badania.
– W przypadku takiego obiektu wystarczy choćby rok, aby degradacja postąpiła bardzo gwałtownie. Dotyczy to zwłaszcza elementów drewnianych. A prace musimy prowadzić tak, aby były bezpieczne i dla pracowników i mieszkańców – wyjaśnia Paweł Siewierski.
Właśnie ze względów bezpieczeństwa ustawiono ogrodzenie w odległości 3,5 metra od ścian kamienicy, a także wyłączono z ruchu odcinek ulicy Grodzkiej, od Rynku do ulicy Małej.
– Zdajemy sobie sprawę, że to ogromne utrudnienie zwłaszcza dla osób mieszkających przy Rynku, ale nie było innego wyjścia – mówi Paweł Siewierski.
Zgodnie z planem remont kamienicy Deskurów ma się zakończyć w czerwcu przyszłego roku. Koszt prac to około 25 milionów złotych. Po zakończeniu remontu, kamienica Daskurów będzie siedzibą Instytutu Miejskiego. Placówka miałaby się zajmować rewitalizacją Miasta Kazimierzowskiego i zarządzaniem samą kamienicą. Magistrat planuje ulokowanie w niej także Muzeum Historii Miasta Radomia.
Wszystkie komentarze