- Na tym etapie organizacji możemy oszacować jedynie liczbę pielgrzymów od 3,5 tys. do 4 tys., ponieważ liczymy się z tym, że deklaracje poszczególnych grup mogą ulec modyfikacji, dodatkowo niektóre grupy będą się zgłaszały w najbliższym czasie. Np. kilka dni temu chęć przyjazdu zadeklarowała 30-osobowa grupa z Filipin oraz 170-osobowa grupa z Ekwadoru - mówi ks. Adamczyk. - Zakładamy, że w części parafii chętni będą się jeszcze zgłaszać, jeśli zajdzie taka potrzeba. Gotowość przyjazdu do naszej diecezji zadeklarowali młodzi z Włoch, to najliczniejsza grupa, Kamerunu, Kongo, Gabonu, Węgier, USA, Francji, Egiptu, Libanu, Korei Południowej, Brazylii, Słowacji, Albanii, Kazachstanu, Litwy, Białorusi, Ukrainy - wymienia ksiądz.
Mundial, pielgrzymka
Pielgrzymi przyjadą do Radomia 20 lipca. Następnego dnia zaplanowano dla nich, jak czytamy w specjalnej ulotce wydanej przez kurię, "zwiedzanie ciekawych miejsc naszego kraju oraz naszego regionu". 22 lipca - pielgrzymka do sanktuarium w do Błotnicy, "wspólne wędrowanie z modlitwą i śpiewem", a także "Festiwal Narodo´w" - inscenizacje, ewangelizacja, happening, koncerty, spotkania.
23 lipca, w sobotę, rozegrany zostanie "Mundial ŚDM" - zawody w piłce nożnej. "Poznaj Radom!" to z kolei nazwa interaktywnych szlaków turystycznych po Radomiu z udziałem grup rekonstrukcyjnych.
Pielgrzymi będą mieli okazję spotkać się z polską kuchnią, kulturą i tradycją w Muzeum Wsi Radomskiej ("Posmakuj Polskę"). Zatańczą też ... poloneza na 100 par w centrum Radomia. Niedzielę spędzą z rodzinami, u których zamieszkają, a w poniedziałek, 25 lipca, wyruszą do Krakowa na spotkanie z papieżem.
Miasto służy pomocą
Kilka tysięcy pielgrzymów to duże logistyczne wyzwanie. Praca służb miejskich rozpocznie się już w środę, 20 lipca, i obejmie przede wszystkim pomoc w organizacji dojazdów i przemieszczania się uczestników na terenie Radomia. - W trakcie prac koncepcyjnych jest określenie, na jakich zasadach i w jakiej formie uczestnicy ŚDM będą mogli korzystać z komunikacji publicznej podczas pobytu w Radomiu - podaje Dagmara Gac z biura prasowego magistratu.
W piątek, 22 lipca, wieczorem odbędzie się w mieście koncert ewangelizacyjny "Młodzi z całego świata". - W sobotni wieczór, po powrocie ze skansenu, w centrum miasta największe wydarzenie pobytu w Radomiu, czyli "Apel Młodych" połączony z koncertem. Miasto weźmie udział w promocji wydarzenia i tak jak przy innych punktach całego tygodnia, zapewni parkingi, przejazdy, opiekę medyczną i bezpieczeństwo - zapewnia Gac.
Na czas pobytu młodych pielgrzymów w Radomiu zostaną opracowane dodatkowe informacje turystyczne. Ze względu na dużą grupę młodzieży włoskiej obecnie tłumaczone jest wydawnictwo "Spacerkiem po Radomiu" na język włoski. - Zostanie ono w ramach promocji miasta udostępnione w wersji elektronicznej na stronach diecezji włoskich, z których będziemy mieli gości. Włączamy się w opracowanie "Vademecum Pielgrzyma" - mówi Gac.
Ile będzie kosztowało Radom przyjęcie pielgrzymów, zapewnienie im atrakcji i bezpieczeństwa?
- Wszelkie ustalenia są w dalszym ciągu omawiane i mogą ulec zmianie, dlatego jest zbyt wcześnie, aby informować o kosztach. Należy także dodać, że głównym organizatorem Światowych Dni Młodzieży jest kuria, miasto tylko włącza się w akcję i pomaga w organizacji ŚDM - informuje Gac.
Zapytaliśmy, czy kuria będzie partycypować w kosztach, czekamy na odpowiedź.
Polacy z Litwy
Na zaproszenie Starostwa Powiatowego w Radomiu na ŚDM przyjedzie też grupa Polaków z Litwy, z Rejonu Solecznickiego. Polacy stanowią 80 proc. wszystkich mieszkańców tego rejonu.
Starostwo od 2006 r. organizuje letni wypoczynek w Radomiu dzieciom i młodzieży stamtąd, w tym roku postanowiło połączyć go z obchodami ŚDM.
- Przyjedzie do nas grupa 20 osób, to młodzież powyżej 14. roku życia i opiekunowie. Będą mieszkać w bursie w Pionkach. Zapoznają się z historią Radomia i regionu, zwiedzą skansen, wezmą udział w pielgrzymce do sanktuarium w Błotnicy. Planujemy też wycieczkę do Bałtowa, w Góry Świętokrzyskie lub do Warszawy do Muzeum Powstania Warszawskiego - zapowiada Marek Oleszczuk, rzecznik starosty.
Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie od 26 do 31 lipca. Pierwsze grupy zagranicznej młodzieży (ok. 300 tys. osób) przybędą do Polski już tydzień wcześniej na tzw. "Dni w Diecezjach", podczas których odwiedzą swoich polskich rówieśników we wszystkich diecezjach w kraju. Organizatorzy ŚDM 2016 szacują, że podczas ostatnich dwóch dni w Krakowie może być nawet 2 mln osób.
"Mam serce i nie zawaham się go użyć"
Takim hasłem wolontariusze ŚDM diecezji radomskiej zapowiadają realizację zadania, które zaproponował młodym sam papież Franciszek. "Wam, młodym, którzy jesteście bardzo praktyczni, chciałbym zaproponować, abyście przez pierwszych siedem miesięcy 2016 roku, wybierali co miesiąc jeden uczynek miłosierny względem ciała i jeden względem duszy, i realizowali je" - takimi słowami papież Franciszek w Orędziu na ŚDM 2016 zachęcił młodych do wprowadzania miłosierdzia w czyn.
Od stycznia do lipca radomscy wolontariusze będą realizować uczynki miłosierdzia poprzez wspólne wyjścia do miejsc, w których miłość można okazać bardzo konkretnie. Pójdą do szpitali i hospicjów, będą towarzyszyć osobom bezdomnym w jadłodajni oraz odwiedzą więźniów w areszcie.
Więcej informacji oraz możliwość zgłoszenia się na proponowane wyjścia są dostępne na facebookowym wydarzeniu projektu zatytułowanym "Body & Soul Project 2016".
Wszystkie komentarze