Za 360 tys. zł można zostać właścicielem zabytkowej synagogi w Szydłowcu. Obiekt na sprzedaż wystawiła prywatna osoba, jak zaznaczyła w ogłoszeniu, w synagodze można prowadzić punkt usługowy lub gastronomiczny.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Synagoga została zbudowana w 1730 roku dla żydowskich robotników pracujących w miejscowej garbarni i właścicieli garbarni, rodziny Ajzenbergów. W czasie II wojny światowej Niemcy zniszczyli budynek. Po zakończeniu wojny obiekt stał przez wiele lat opuszczony. Po wojnie mieściły się z nim różne instytucje, m.in. świetlica spółdzielni garbarskiej „ASCO”, następnie sala konferencyjna, siedziba Fundacji Osiem Marzeń, a ostatnio lokal gastronomiczny. Budynek jest własnością prywatną.

Murowany budynek synagogi wzniesiono na planie prostokąta w stylu barokowo-klasycystycznym. Oryginalnym elementem, który się zachował, jest ściana frontowa oraz ganek z mocno zniszczonymi malowidłami przedstawiającymi butelkę wina, paterę z owocami, gwiazdę Dawida i mało czytelny napis w języku hebrajskim. Reszta została gruntownie przebudowana, do zachodniej ściany dobudowano obiekt, w którym znajduje się scena. W 2011 roku synagogę wpisano do rejestru zabytków.

Teraz prywatny właściciel wystawił ją na sprzedaż. Jak można przeczytać w ogłoszeniu, ma w sumie 330 m kw., z czego 220 to część mieszkalno-usługowa z wydzieloną łazienką oraz kuchnią i jadalnią. Pozostała część przeznaczona jest na usługi. Podłoga wyłożona jest deską parkietową i to tam znajduje się podwyższenie, które może być wykorzystywane jako scena. Istnieje możliwość adaptacji strychu, za budynkiem jest ogród, całość stoi na działce o pow. 1240 m kw. Cena, za jaką właściciel chce sprzedać synagogę, to 360 tys. zł.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    GGUYG8+Z6JK71uvWj2Fb7hXncJdT+m+Dg/MsG28dLsc=