Radni nie zgodzili się na zdjęcie ochrony ze starego klonu rosnącego na Plantach. O to, żeby drzewo przestało być pomnikiem przyrody, wnioskował Zakład Usług Komunalnych.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Klon srebrzysty rosnący u zbiegu Kościuszki i Plant jest pomnikiem przyrody od 2010 roku. ZUK uznał, że część korony drzew obumarła i drzewo utraciło wartości przyrodnicze, a ponieważ rośnie w bliskiej odległości od ulicy Planty i rozpościera koronę nad jezdnią oraz chodnikiem, stwarza realne zagrożenie dla ludzi i mienia. Zniesienie ochrony umożliwiało wycinkę drzewa, ale ZUK przekonywał, że tego robić nie zamierza.

– Wniosek o zniesienie ochrony prawnej jest związany z tym, że chcemy wykonać dość znaczne cięcia pielęgnacyjne, ale nie planujemy wycięcia całego drzewa – mówił „Wyborczej” Marcin Gutkowski, rzecznik Zakładu Usług Komunalnych. 

Zdaniem Tomasza Figarskiego z Grupy Przyrodniczej „Ostoja” uchwała o zdjęciu ochrony z klonu po to, żeby wykonać cięcia pielęgnacyjne, nie miałaby podstawy prawnej. – Nasze stanowisko potwierdziło Biuro Ochrony Środowiska w Warszawie. Urzędnicy z Warszawy są bardzo zaskoczeni procedurą, jaką chce się wykorzystać w Radomiu. Poza tym w przypadku zniesienia ochrony jest konieczne uzgodnienie tego z regionalnym dyrektorem ochrony środowiska – tłumaczył Figarski.

Jak tłumaczy, rada powinna podjąć „uchwałę w sprawie przeprowadzenia zabiegów pielęgnacyjnych pomnika przyrody”. To umożliwi ZUK-owi cięcia pielęgnacyjne bez zdejmowania z klonu ochrony. Jako przykład pokazuje podobne uchwały z innych miast w województwie mazowieckim.

Radni, głosami opozycji, odrzucili projekt uchwały o zdjęciu ochrony. W zamian Dariusz Wójcik, przewodniczący Rady Miejskiej w Radomiu, poprosił o przygotowanie projektu uchwały o zbiegach pielęgnacyjnych.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Czytaj teraz
Więcej
    Komentarze
    KzQIsTfdPjmUDztSvWdQjZEhKuYnMXAy0FOKE418jtg=