Zniknie odrapana elewacja, pęknięcia tynku, ubytki farby. Budynek przy ul. Malczewskiego 7, w którym obecnie znajduje się Prokuratura Okręgowa, czeka remont elewacji
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Właśnie ogłoszono przetarg na wykonawcę prac remontowych. Jak można przeczytać w ogłoszeniu, zleceniodawca oczekuje, że w ramach remontu wykonawca wykona reperację tynków, skuje i uzupełni brakujące fragmenty elewacji, wykona remont stolarki okiennej i drzwi zewnętrznych, remont schodów zewnętrznych, pochylni, rynien, balustrad, bramy i ogrodzenia od strony ulicy, wymieni daszki nad wejściami od strony zaplecza.

Projekt prac remontowych wykonało Biuro Usług Technicznych Marel-Projekt z Radomia. Projektanci zaproponowali dla budynku nową kolorystykę: elewacja zostanie pomalowana trzema odcieniami brązu, zaś zdobienia wokół okien i gzymsy kolorem szarym.

Dokumentacja powstała pod czujnym okiem konserwatora zabytków, jako że budynek prokuratury od 1987 r. jest w rejestrze zabytków.

Kamienicę wzniesiono w połowie XIX w. w stylu, klasycystycznym. Zbudowana została według projektu Jakuba Kubickiego, prawdopodobnie dla Jana Pusztyniki, bogatego kupca radomskiego.

Obiekt wzniesiono na planie prostokąta z dostawioną od strony podwórka klatką schodową. Budynek dwukondygnacyjny z czterospadowym dachem krytym blachą. Fasada symetryczna, siedmioosiowa, z centralnie umieszczonym nad wejściem balkonem wspartym na kolumnach jońskich. Fasada przedzielona jest gzymsami, w części parteru boniowana. Okna ozdobione są opaskami i gzymsami nadokiennymi, na piętrze szczególnie okazałe z dekoracjami przedstawiającymi symbole wolnomularstwa (młotki w kartuszach herbowych). Od strony południowej do fasady przylega arkadowy wjazd na teren posesji za budynkiem.

W latach 1816-1821 w budynku działała loża masońska „Jutrzenka Wschodząca”, założona w Radomiu w roku 1814.

Od 1822 r. mieścił się tu szpital wojskowy, od 1863 r. urząd Powiatowy Związek Samorządowy, od 1918 r. Sąd Pokoju, a w latach 1939-1973 ponownie szpital. Od roku 1975 w budynku siedzibę miała Prokuratura Wojewódzka. Obecnie siedziba Prokuratury Okręgowej.

Jak zaznacza prokuratura, remont elewacji ma przebiegać tak, aby nie utrudniać pracy prokuratorom i powinien skończyć się maksymalnie do 16 sierpnia tego roku. Oferty można składać do 2 maja tego roku, do godz. 10.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    szary, szary, w kolorze brązu... Ten różowy był całkiem fajny. Kolorów bym raczej nie zmieniał.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    generalnie jestem za, aczkolwiek jest w Radomiu mnóstwo kamienic w gorszym stanie, które należy wyremontować. Ale wiadomo, w nich nie ma gabinetu prokurator okręgowy.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    v70fOpgg06uhExjOBP1scr2ot38CGaU8+bCBIZnmAKM=