Smog w Radomiu. Na fioletowo i bordowo zabrawiły się znaczniki czujników smogu na mapie systemu airly. Najgorzej tradycyjnie jest na osiedlach, gdzie dominują stare domy jednorodzinne
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

We wtorkowy wieczór żaden z 28 czujników czystości powietrza nie wskazywał, że jest ono dobrej jakości. Najlepiej było na północ i wschód od centrum, na Michałowie, Józefowie, Gołębiowie i w okolicy lotniska. Znaczniki czujników w pozostałej części miasta na mapie airly.org miały barwy od czerwonej do fioletowej. 

Najgorzej na Glinicach, Borkach, Zamłyniu

Smog w Radomiu 16 listopada 2021
Smog w Radomiu 16 listopada 2021 airly.org

Ok. godz. 18.30 najgorzej było na ul. Białej na Glinicach (czujnik jest zamontowany na budynku szkoły podstawowej). Poziom pyłów PM 2,5 zbliżał się tam do 1000 proc. normy, pyłów PM 10 do 600 proc. normy. Kilka minut później stacja na ul. Wyścigowej na Idalinie (również na budynku szkoły podstawowej) wskazywała ponaddziesięciokrotne przekroczenie normy dla pyłów drobniejszych i prawie siedmiokrotne dla grubszych.

Podobne wartości notowały stacje na Borkach czy Zamłyniu, czyli na tych osiedlach, gdzie wiele starszych domów jednorodzinnych ogrzewanych jest piecami starego typu.

Smog w Radomiu 16 listopada 2021 roku
Smog w Radomiu 16 listopada 2021 roku airly.org

Smog dusi. Lepiej zostać w domu

Prognozy nie są optymistyczne. Zły stan powietrza będzie utrzymywał się przez cały wieczór i noc. Niewielka poprawa w godzinach południowych w środę, wieczorem znów powietrze może być bardzo zanieczyszczone. 

W takich warunkach  dzieci, osoby starsze i chorujące na choroby układu oddechowego powinny całkowicie zrezygnować z wychodzenia na zewnątrz, a pozostałe osoby ograniczyć je do minimum. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej zrezygnować z wysiłku, który powoduje zwiększenie zapotrzebowania na tlen.

Tysiące pieców do wymiany

Pod koniec ubiegłego roku miasto zleciło inwentaryzację indywidualnych źródeł ciepła. Wynika z niej, że w Radomiu było wtedy użytkowanych ok. 11,5 tys. pieców i kotłów na paliwa stałe. Ok. 60 proc. z nich zostało zainstalowanych przed 2011 rokiem, co w ocenie sporządzających raport przekłada się na niską klasę emisji spalin. Te dane mogły się zmienić nieznacznie.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Czytaj teraz
Więcej
    Komentarze
    No niestety, te 11 tysięcy trucicieli skutecznie zatruwa powietrze w całym mieście... Likwidacja tych pieców winna być priorytetem władz miasta. Jakość powietrza = jakość życia w mieście!
    już oceniałe(a)ś
    0
    0