W styczniu przy ul. Kilińskiego 21 społecznicy otworzyli Psychologiczny Punkt Informacyjno-Edukacyjny. To miejsce, w którym z jednej strony wolontariusze szkolą się z pierwszej pomocy psychologicznej, z drugiej – jest koordynowana pomoc psychologiczna, świadczona przez specjalistów, instytucje publiczne i organizacje pozarządowe. Stowarzyszenie „Kombinat Aktywności Społecznej", które stoi za punktem informacyjnym, stworzyło też bazę miejsc, w których osoba w kryzysie zdrowia psychicznego może uzyskać pomoc.
Trzy razy w tygodniu w punkcie można uzyskać pomoc bezpośrednią: dyżurują wolontariusze (głównie studenci psychologii), którzy nie leczą i nie prowadzą terapii, ale wysłuchują osoby potrzebującej i podpowiadają jej, gdzie znaleźć profesjonalną pomoc. Dyżury prowadzą też specjaliści: psycholog, psychoterapeuta i seksuolog.
W Radomiu potrzeba szkolnych psychologów, warsztatów i grup wsparcia
Stowarzyszenie ma na razie zagwarantowane pieniądze na działalność punktu z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, ale chce, by w prace nad poprawą stanu psychicznego najmłodszych radomian włączyło się też miasto. Członkowie KAS na podstawie przeprowadzonych w szkołach i poradniach psychologiczno-pedagogicznych ankiet przygotowali Obywatelski Program Promocji Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży w Radomiu i pod koniec ubiegłego roku złożyli go do rady miejskiej.
Co jest w programie? Sprawy wydawałoby się oczywiste: w szkołach potrzeba przyjaznych, dobrze wyposażonych gabinetów psychologicznych, a także miejsc, gdzie uczniowie będą mogli się wyciszyć. Konieczne są warsztaty dla rodziców i uczniów z radzenia sobie z emocjami.
Dla osób z grup podwyższonego ryzyka potrzebne jest lepsze wyposażenie poradni psychologiczno-pedagogicznych i gabinetów psychologów szkolnych oraz organizacja serwisu internetowego, w którym będzie można uzyskać pomoc psychologiczną od ręki. Dla zmagających się z zaburzeniami psychicznymi autorzy projektu chcą stworzyć grupy wsparcia (przeszkoleni wolontariusze będą udzielać pierwszej pomocy psychologicznej) oraz punkty informacyjno-edukacyjne, w których wolontariusze wskażą potrzebującym, gdzie mają szukać profesjonalnej pomocy.
Kto powinien udzielać pierwszej pomocy w Radomiu?
Projekt opiniował m.in. Jerzy Zawodnik, wówczas wiceprezydent Radomia odpowiedzialny za ochronę zdrowia. Zaopiniował go negatywnie. „Niepokój budzi pojęcie »pierwszej pomocy psychologicznej«, realizowany przez przeszkolonych wolontariuszy – w naszym ujęciu działania w obszarze psychicznym i psychologicznym powinny być realizowane wyłącznie przez profesjonalistów. Zdrowie psychiczne jest bardzo rozbudowanym pojęciem i profilaktyczne działania powinny być dokładnie opisane i sprecyzowane" – napisał w opinii Jerzy Zawodnik. Wytknął też, że społecznicy nie wskazali, skąd wziąć pieniądze na ich działania.
Akurat kwestię pierwszej pomocy psychologicznej świadczonej przez wolontariuszy popiera Światowa Organizacja Zdrowia. W 2022 r. przygotowała publikację na temat zdrowia psychicznego. Podkreśla w niej, że pierwsza pomoc psychologiczna „to nie jest coś, co mogą robić tylko profesjonaliści". Jednocześnie wskazuje, komu należy zapewnić pomoc specjalisty.
Pomoc psychiczna. Ważna, ale co zrobią radni?
Opinia wiceprezydenta nie jest dla radnych w żaden sposób wiążąca. Sprawą zajmą się w najbliższy poniedziałek. – Radni zdecydują [o przyznaniu pieniędzy – red.] po wysłuchaniu wystąpienia przedstawiciela autorów projektu, który odpowie też na ich ewentualne pytania – mówi Kinga Bogusz (PiS), przewodnicząca rady miejskiej. – Osobiście uważam, że zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży to sprawa bardzo ważna i nie możemy jej zostawić bez wsparcia.
Wątpliwości nie ma też Marta Michalska-Wilk, która zastąpiła Jerzego Zawodnika na stanowisku wiceprezydenta Radomia odpowiedzialnego za ochronę zdrowia. – To dziś jeden z ważniejszych problemów. Ogromny wpływ na dzieci i młodzież miały pandemia, przeniesienie aktywności i kontaktów do internetu, zachwianie poczucia bezpieczeństwa – mówi. – Pomoc musi być zorganizowana tak, by była skuteczna.
Gdzie po pomoc psychologiczną w Radomiu?
Z Punktem Informacyjno-Edukacyjnym w Radomiu można się skontaktować:
- dzwoniąc pod numer telefonu: +48 729 766 782,
- pisząc na adres e-mail: psychologiczneinfo@stowarzyszeniekas.pl
- lub pisząc na czacie na stronie psychologiczneinfo.pl.
Wszystkie komentarze