Presja społeczna ma sens. Mieszkańcy ulicy Wośnickiej po tragicznym wypadku, w którym zginął 18-letni chłopak, a jego ojciec został ciężko ranny, apelowali do miasta o rozwiązania, które poprawią bezpieczeństwo. Udało się
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Trwało to dłuższy czas, bo jak wyjaśniali przedstawiciele miasta, trzeba było wygospodarować w budżecie Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji pieniądze na ten cel.

Niebezpieczne przejście dla pieszych na łuku drogi

A chodzi o odcinek ulicy Wośnickiej w pobliżu Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii. Droga biegnie tam po łuku, na którym jest przejście dla pieszych.

To tam w maju 2021 roku doszło do tragicznego wypadku. Rozpędzone bmw wypadło na łuku drogi z jezdni i wpadło na chodnik. Auto potrąciło 18-letniego chłopca, który zginął na miejscu, oraz jego ojca. Mężczyzna został ciężko ranny, jest osobą niepełnosprawną. Proces sprawcy, który jak ustalono, jechał dużo powyżej dozwolonej w tym miejscu prędkości, toczy się przed Sądem Rejonowym w Radomiu.

Matka i żona poszkodowanych wraz z grupą sąsiadów rozpoczęła akcję na rzecz poprawy bezpieczeństwa pieszych na ul. Wośnickiej. Zebrała około 200 podpisów pod apelem do władz miasta o zainstalowanie barier oddzielających chodnik od jezdni na całej długości ulicy, budowę progów spowalniających.

- Mam nadzieję, że nasze starania przyniosą skutek, że coś pozytywnego z tej strasznej tragedii pozostanie - mówiła w rozmowie z "Wyborczą" pani Beata.

Poprawa bezpieczeństwa na ul. Wośnickiej. Mieszkańcy wywalczyli

Mieszkańcy, nie mogąc doczekać się odpowiedzi na swoje pisma ze strony miasta, wystąpili do radnego Marcina Kacy o to, aby to on zapytał, co i kiedy miasto zamierza zrobić, aby na ulicy Wośnickiej było bezpieczniej. Na początku tego roku radny otrzymał odpowiedź na interpelację. Wynikało z niej, że MZDiK rozważa wybudowanie na ulicy Wośnickiej obok szkoły wyniesionego przejścia dla pieszych, co wymusi na kierowcach zmniejszenie prędkości w tym miejscu. Taka budowa, jak podkreślał wiceprezydent Mateusz Tyczyński, byłaby możliwa dopiero na etapie przebudowy fragmentu ul. Wośnickiej, ale w tamtym momencie MZDiK nie miał pieniędzy na to zadanie.

Radny odczekał kilka miesięcy i na początku września wystąpił z ponowną interpelacją. I właśnie otrzymał odpowiedź. Wynika z niej, że na ulicy Wośnickiej powstaną dwa wyniesione przejścia dla pieszych. - Pierwsze będzie w okolicy skrzyżowania z ulicą Inwestycyjną. Zadanie zostanie zrealizowane w ramach przebudowy istniejącej pętli autobusowej przez prywatnego inwestora. Drugie wyniesione przejście powstanie przy Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii. To zadanie zostało już zlecone do realizacji - informuje wiceprezydent Mateusz Tyczyński.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Komentarze
Gratulacje dla mieszkańców ulicy Wośnickiej za determinację. Szkoda tylko, że MZDiK wraz z prezydentem olewają głos prawie tysiąca mieszkańców Plant, których reprezentanci zwrócili się o poprawę bezpieczeństwa na ulicy Kościuszki, gdzie (również) mieszkańcy miasta są zabijani i poszkodowani przez piratów drogowych,a także dręczeni przez nocne rajdy motocyklistów.
już oceniałe(a)ś
1
0
Prywatny inwestor ma odpowiadać za montaż urządzeń ruchu poprawiających bezpieczeństwo przy gminnej inwestycji ? I co, reklamę będzie tam mógł mieć przez 10 lat ? To chyba element jakiegoś niejasnego układu z tym inwestorem, warto o to dopytać.
Jeśli coś jest potrzebne dla bezpieczeństwa, to po to płacimy podatki, żeby zapewnił to zarządca drogi. Już rząd zrobił outsourcing wydawania wiz, MZDiK widzę chce być lepszy i robi outsourcing zarządzania drogami. Ciekawe, czy to nie jest przekroczenie uprawnień... ?
@rainmaker
Nie ma się co doszukiwać jakiś ukladów. O ile pamietam, to Castorama partycypowała w kosztach przebudowy Energetyków (może nawet pokryła 100%, nie wiem), i jakoś nie ma tam takiej informacji.
już oceniałe(a)ś
0
0
OvzNxmrT2UIGvRfbGIhZahFFhgVJvSh2zkD2wddHAb8=