Szef kuchni restauracji La Melisa, Jarosław Sobolewski, w okresie świątecznym poleca w szczególności znane i lubiane, choć zapomniane specjały kuchni polskiej.
Na pierwszy ogień idą jajka faszerowane po polsku. Co nam będzie potrzebne? Sześć jajek ugotowanych na twardo, 70 g pieczarek, łyżeczka chrzanu, łyżka posiekanej cebuli, dwie łyżki posiekanej natki pietruszki, sól i pieprz do smaku, bułka tarta, łyżka masła.
? Jajka ostrym nożem należy przekroić wzdłuż na pół, razem ze skorupkami. Następnie delikatnie wydrążamy środek i ścieramy go na grubej tarce.
Pieczarki trzeba przetrzeć suchą szmatką i też zetrzeć na suchej tarce. Na patelni rozpuszczamy połowę masła, dodajemy cebulkę, pieczarki i zesmażamy wszystko na złoty kolor. Potem studzimy. W misce mieszamy pieczarki z cebulką, tarte jajka, chrzan i pietruszkę. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem, wypełniamy farszem wydrążone połówki skorupek. Potem obtaczamy w bułce tartej. Na każde jajko kładziemy po kawałeczku masła i zapiekamy w piekarniku nagrzanym do temperatury 180 stopni przez 20 minut. Można też jajka usmażyć na maśle na patelni skorupką do góry ? opowiada Sobolewski.
Jajko to symbol Wielkanocy, warto więc zaserwować je w różnych wariacjach. Kolejną propozycją szefa kuchni restauracji La Melisa są kolorowe jajka faszerowane musem łososiowym.
Przygotujcie sobie: sześć jajek ugotowanych na twardo, dużego buraka, 50 g wędzonego łososia, trzy łyżki octu, pół łyżki cukru, pół łyżki soli, 80 g twarożku półtłustego, kiełki (np. lucerny i rzeżuchy). Sezon na kiełki w pełni, warto hodować je samemu w domu, w kiełkownicy. Sprawa prosta i przyjemna, potem zdrowy i smaczny dodatek do kanapek i sałatek na talerzu!
Ale po kolei. ? Gotujemy 250 ml wody z octem, cukrem i solą, następnie zalać nią w słoiku obranego, startego na tarce surowego buraka.
Do słoika wkładamy też obrane jajka ugotowane na twardo i odstawiamy na kilka godzin, co jakiś czas przekręcając jajka. Następnie wyjmujemy jajka ze słoika, kroimy wzdłuż na pół, wydrążamy z nich żółtka ? mówi Jarosław.
? Żółtka, łososia, twarożek i ok. łyżki kiełków rzeżuchy trzeba zmiksować na gładką masę, doprawić solą i pieprzem, dodać kilka kropel soku z cytryny. Gdy już się z tym uporamy, jajka układamy na półmisku na gniazdkach z kiełków. Nadziewamy musem, dekorujemy rzeżuchą. Smacznego! ? życzy Sobolewski.
Wreszcie coś na słodko! Pascha wielkanocna. Ingrediencje: dwa litry tłustego mleka, laska wanilii, 400 ml kwaśnej, śmietany, pięć jajek, 200 g miękkiego masła, 3/4 szklanki cukru pudru, skórka z cytryny i pomarańczy, garstka orzechów.
? Do garnka wlewamy mleko, dodajemy rozciętą laskę wanilii i zagotowujemy. Do gorącego mleka dodajemy rozmąconą śmietanę z jajami i gotujemy powoli do momentu, gdy ser oddzieli się od serwatki. Odcedzamy na gęstym sicie i studzimy. Masło ubijamy na puszystą masę z cukrem, dodajemy ser i bakalie, zmiksujemy na gładką masę. Przekładamy do wysokiej miski lub formy silikonowej na babkę i wstawiamy na kilka godzin do lodówki. Po tym czasie stawiamy naczynie na talerzu do góry dnem i przekładamy na talerz. Gotowy przysmak przyozdabiamy skórką pomarańczową i bakaliami ? podsumowuje Sobolewski.
Do końca marca w restauracji La Melisa można też spróbować np. jajek po polsku serwowanych w skorupkach z sosem tatarskim i grzanką, opiekanego śledzika w occie serwowanego z marynowanym pomidorem i bułeczką, świątecznej zupy chrzanowej podawanej z jajkiem, buraczkiem i placuszkiem ziemniaczanym, zupy z rukwi wodnej podawanej z rzeżuchą i podpłomykiem. Jeśli jesteście mięsożercami, wasze podniebienia zapewne zachwyci przepiórka faszerowana wędzoną śliwką i kasztanami, podana z marchewkowym purée i młodymi ziemniaczkami, a także królik w białym winie podany z kopytkami i glazurowanymi buraczkami.
Smacznego!
Szef kuchni restauracji La Melisa, Jarosław Sobolewski, w okresie świątecznym poleca w szczególności znane i lubiane, choć zapomniane specjały kuchni polskiej.
Materiały prasowe
Na pierwszy ogień idą jajka faszerowane po polsku. Co nam będzie potrzebne? Sześć jajek ugotowanych na twardo, 70 g pieczarek, łyżeczka chrzanu, łyżka posiekanej cebuli, dwie łyżki posiekanej natki pietruszki, sól i pieprz do smaku, bułka tarta, łyżka masła.
- Jajka ostrym nożem należy przekroić wzdłuż na pół, razem ze skorupkami. Następnie delikatnie wydrążamy środek i ścieramy go na grubej tarce.Pieczarki trzeba przetrzeć suchą szmatką i też zetrzeć na suchej tarce. Na patelni rozpuszczamy połowę masła, dodajemy cebulkę, pieczarki i zesmażamy wszystko na złoty kolor. Potem studzimy. W misce mieszamy pieczarki z cebulką, tarte jajka, chrzan i pietruszkę. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem, wypełniamy farszem wydrążone połówki skorupek. Potem obtaczamy w bułce tartej. Na każde jajko kładziemy po kawałeczku masła i zapiekamy w piekarniku nagrzanym do temperatury 180 stopni przez 20 minut. Można też jajka usmażyć na maśle na patelni skorupką do góry - opowiada Sobolewski.
Materiały prasowe
Jajko to symbol Wielkanocy, warto więc zaserwować je w różnych wariacjach. Kolejną propozycją szefa kuchni restauracji La Melisa są kolorowe jajka faszerowane musem łososiowym. Przygotujcie sobie: sześć jajek ugotowanych na twardo, dużego buraka, 50 g wędzonego łososia, trzy łyżki octu, pół łyżki cukru, pół łyżki soli, 80 g twarożku półtłustego, kiełki (np. lucerny i rzeżuchy). Sezon na kiełki w pełni, warto hodować je samemu w domu, w kiełkownicy. Sprawa prosta i przyjemna, potem zdrowy i smaczny dodatek do kanapek i sałatek na talerzu! Ale po kolei. - Gotujemy 250 ml wody z octem, cukrem i solą, następnie zalać nią w słoiku obranego, startego na tarce surowego buraka.Do słoika wkładamy też obrane jajka ugotowane na twardo i odstawiamy na kilka godzin, co jakiś czas przekręcając jajka. Następnie wyjmujemy jajka ze słoika, kroimy wzdłuż na pół, wydrążamy z nich żółtka - mówi Jarosław.
Materiały prasowe
- Żółtka, łososia, twarożek i ok. łyżki kiełków rzeżuchy trzeba zmiksować na gładką masę, doprawić solą i pieprzem, dodać kilka kropel soku z cytryny. Gdy już się z tym uporamy, jajka układamy na półmisku na gniazdkach z kiełków. Nadziewamy musem, dekorujemy rzeżuchą. Smacznego! - życzy Sobolewski.
Wreszcie coś na słodko! Pascha wielkanocna. Ingrediencje: dwa litry tłustego mleka, laska wanilii, 400 ml kwaśnej, śmietany, pięć jajek, 200 g miękkiego masła, 3/4 szklanki cukru pudru, skórka z cytryny i pomarańczy, garstka orzechów. - Do garnka wlewamy mleko, dodajemy rozciętą laskę wanilii i zagotowujemy. Do gorącego mleka dodajemy rozmąconą śmietanę z jajami i gotujemy powoli do momentu, gdy ser oddzieli się od serwatki. Odcedzamy na gęstym sicie i studzimy. Masło ubijamy na puszystą masę z cukrem, dodajemy ser i bakalie, zmiksujemy na gładką masę. Przekładamy do wysokiej miski lub formy silikonowej na babkę i wstawiamy na kilka godzin do lodówki. Po tym czasie stawiamy naczynie na talerzu do góry dnem i przekładamy na talerz. Gotowy przysmak przyozdabiamy skórką pomarańczową i bakaliami - podsumowuje Sobolewski.
Materiały prasowe
Do końca marca w restauracji La Melisa można też spróbować np. jajek po polsku serwowanych w skorupkach z sosem tatarskim i grzanką, opiekanego śledzika w occie serwowanego z marynowanym pomidorem i bułeczką, świątecznej zupy chrzanowej podawanej z jajkiem, buraczkiem i placuszkiem ziemniaczanym, zupy z rukwi wodnej podawanej z rzeżuchą i podpłomykiem.
Materiały prasowe
Jeśli jesteście mięsożercami, wasze podniebienia zapewne zachwyci przepiórka faszerowana wędzoną śliwką i kasztanami, podana z marchewkowym purée i młodymi ziemniaczkami, a także królik w białym winie podany z kopytkami i glazurowanymi buraczkami. Smacznego!
Materiały prasowe
Wszystkie komentarze