7Jak już informowaliśmy, na jednej z posesji w Michrówku inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie odkryli 68 beczek, które zawierały 13 tys. litrów nieznanej substancji. Beczki ustawione były na drewnianych paletach, nie stwierdzono wycieku substancji do środowiska. Inspektorzy ustalili, że na terenie, na którym zmagazynowano odpady, prowadzona jest działalność gospodarcza, i rozpoczęli kontrolę interwencyjną przedsiębiorcy.
Substancje w beczkach toksyczne i niebezpieczne
Na zlecenie WIOŚ pracownik Centralnego Laboratorium Badawczego w Warszawie wykonał analizę jakościową 15 prób odpadów pobranych z pojemników przez strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 6 w Warszawie.

Inspektorzy WIOŚ uzyskali wyniki analizy chemicznej pobranych substancji i dokonali ich interpretacji. Wśród wykrytych związków znajdują się substancje o właściwościach palnych, żrących i drażniących. Działają toksycznie w kontakcie ze skórą, mogą wywoływać zatrucia, a także powodują silne zanieczyszczenie wody. W ocenie WIOŚ składowanie tych odpadów w sposób nielegalny i bez zabezpieczeń może zagrozić życiu lub zdrowiu ludzi lub spowodować zniszczenia w świecie roślinnym i zwierzęcym w znacznych rozmiarach. Sprawa została zgłoszona do prokuratury.
Wszystkie komentarze