Choć wielkie lotnisko, które ma powstać w ramach projektu budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, budzi ogromne kontrowersje, to burmistrzowie podradomskich miast widzą w kolejowej części przedsięwzięcia szansę na rozwój.

To miała być największa inwestycja rządu Prawa i Sprawiedliwości. Centralny Port Komunikacyjny w Baranowie, czyli wielkie główne lotnisko dla Polski miało powstać w ciągu kilku lat między Warszawą a Łodzią. A do tego setki kilometrów nowych linii kolejowych (nazywanych szprychami) zapewniających szybki dojazd do portu. Budowa się jednak nie rozpoczęła, choć zajmująca się nią spółka wydała już setki milionów złotych, w tym ponad 200 mln zł na kupowanie przychylności mieszkańców, m.in. poprzez dotacje na renowacje ołtarzy w kościołach w miejscowościach wokół zaplanowanego lotniska. Na dodatek w Baranowie i okolicznych miejscowościach protestują mieszkańcy, którzy nie zgadzają się na wywłaszczenia pod lotnisko.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Marcin Ręczmin poleca
Czytaj teraz
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Burmistrz Skaryszewa tymi wypowiedziami utwierdził mnie że lokalna społeczność może nie rozumieć cywilizacyjnej szansy i najchętniej ulokowałaby stację jak koło Szydłowca - 5 km od miasta. Zabudowa obok Skaryszewa jest tak gęsta że będzie awantura. Uzasadniony byłby wariant mieszany, z Wierzbicy do Iłży i dalej do Kunowa żeby aktywizować biedniejsze tereny słabiej zabudowane koło Wierzbicy a nie bogatsze i bliższe Radomiowi koło Skaryszewa.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Po co w Radomiu koleje dużych prędkości?po co nam rozwój gospodarczy?
  Według Gazety Wyborczej radomianie nadal powinni jeździć podcierać tyłki emerytowanym nazistom w Niemczech.
  GW TFUUUU!!
  @martinque@@@@@@
  kimkolwiek jesteś, kobietą czy mężczyzną, brak myślenia i niekorzystanie z mózgu jest ewidentne i wyraźnie widoczne. Nie masz zielonego pojęcia o czym mówisz i piszesz. Obrażasz ludzi, ale przede wszystkim siebie. Po prostu ten tzw. projekt jest wyrazem niczego innego jak niebywałej gigantomanii, zresztą jak wszystkie inne tzw. projekty, katopisotalibanu.
  już oceniałe(a)ś
  4
  2